poniedziałek, 17 listopada 2025

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

8 listopada - urodziny Tereni

14.06.2017


W jednej z ksiąg wieczystych Kopanej znajduje się "metryka" Tereni – akt wydzielenia z folwarku Kopana "majątku Terenia" o powierzchni 113 mórg i 287 prętów oraz niewielkiego "majątku Hanusin" o powierzchni 12 mórg i 276 prętów.

Zapis sporządzono 26 października (według kalendarza gregoriańskiego 8 listopada) 1905 r. Nazwy obu majątków pochodziły od imion córek Bronisława Komierowskiego, ówczesnego właściciela Kopanej. Teresa Komierowska, która dała nazwę Tereni, była wnuczką właściciela Żółwina - Eustachego Marylskiego.

Majątek Terenia rozparcelowano, nabywcy gruntów założyli nowe gospodarstwa rolne. Choć Terenia powstała ze starszej od niej o ok. 500 lat Kopanej, to obecnie obejmuje obszar dawnego folwarku Kopana. (ike)





skomentuj na FB

120. urodziny Tereni

08.11.2025

8 listopada, a według kalendarza juliańskiego 26 października, 1905 r. założono odrębną księgę hipoteczną dla wydzielonego z majątku Kopana majątku Terenia o powierzchni 113 mórg 287 prętów. Nazwa Tereni pochodzi od imienia Teresy Komierowskiej, córki Bronisława i Urszuli, ówczesnych właścicieli Kopanej.

Asfalt na Pieczarkowej

09.10.2025

W czwartek układano nową nawierzchnię jezdni ul. Pieczarkowej w Starej Wsi. Do końca miesiąca powinny pojawić się wyniesione skrzyżowania, spowalniacze, nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Burmistrz w Żółwinie i o Żółwinie

06.10.2025

Inwestycje infrastrukturalne w Żółwinie w najbliższych latach nadal będą się ścigać z szybko rosnącą liczbą domów i mieszkańców.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2025 IKE - Usługi Literackie
online games