poniedziałek, 22 lipca 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności 2014

Basen i lodowisko na Szkolnej

30.12.2014 - wspólne sprawy

Budowa chodnika nie rozwiązała problemu bezpieczeństwa na Szkolnej. Pan Paweł Komender przesłał nam zdjęcia zakrętów na Szkolnej i napisał: "Od lat dopominamy się odwodnienia tej ulicy. Brakuje rowów odwadniających na całej długości ulicy. Woda spływa i zatrzymuje się w tym miejscu. W tym roku nie tyko był basen, ale i lodowisko".

Nadarzyńska z chodnikiem

30.12.2014 - wspólne sprawy

570 tys. zł przeznaczono w przyszłorocznym budżecie gminy na budowę chodnika wzdłuż ul. Nadarzyńskiej – poinformował burmistrz Arkadiusz Kosiński portal wpr24. - Prace przy budowie chodnika mogą rozpocząć się wiosną lub latem – powiedziała zolwin.pl Aneta Twarowska z Referatu Inwestycji i Remontów Urzędu Gminy Brwinów.

Ilu gości na dożynkach, tyle bombek na choinkach

23.12.2014 - wspólne sprawy

Za młodzi na sen

18.12.2014 - relaks

Burmistrz zaprasza mieszkańców gminy Brwinów, którzy ukończyli 60 lat, na bal karnawałowy. Odbędzie się on w sobotę 17 stycznia w godz. od 18 do 24 w brwinowskim Zespole Szkół nr 1 przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11.

Opłatek w remizie

10.12.2014 - relaks

Stowarzyszenie Przyjaciół Żółwina i Tereni zaprasza na spotkanie opłatkowe w sobotę, 13 grudnia, o godz. 16.00 w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Nadarzyńskiej 25.

Radny w realu i w sieci

09.12.2014 - wspólne sprawy

Wybrany przez mieszkańców Żółwina i Tereni radny Józef Streżyński będzie pełnił dyżur na terenie świetlicy OSP Żółwin w każdą pierwszą środę miesiąca od 18.00 do 19.00.

Przy świeczce i księżycu

09.12.2014 - wspólne sprawy

Przez kilkanaście godzin energetycy doświadczali mieszkańców części Żółwina (m.in. znacznego odcinka ulicy Nadarzyńskiej), pozbawiając ich światła i ciepła. Nie dość, że tzw. planowe wyłączenie miało miejsce w grudniu, to jeszcze trwało półtorej godziny dłużej, niż zapowiadano.

Rowerowa ścieżka dojazdowa

05.12.2014 - wspólne sprawy

Wybrany na szóstą kadencję burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński chciałby doprowadzić do budowy ścieżki rowerowej wzdłuż trasy WKD, czyli z Grodziska do Warszawy – informuje portal wpr24.

Ciemny wtorek

05.12.2014 - wspólne sprawy

Rejon Energetyczny Pruszków zapowiada w najbliższy wtorek 9 grudnia kolejne wyłączenia energii elektrycznej w Żółwinie.

Kiermasze w szkołach

05.12.2014 - wspólne sprawy

Zespoły szkół w Żółwinie (ul. Szkolna) i Podkowie Leśnej (ul. Jana Pawła II) urządzają kiermasze świąteczne. Pieniądze uzyskane w czasie kiermaszu w Żółwinie zasilą środki na wycieczki dla uczniów, natomiast w Podkowie zostaną przeznaczone m.in. na sprzęt do zabawy i wypoczynku na świeżym powietrzu oraz dofinansowanie dzieci uchodźców.

Uwaga miny!

25.11.2014 - wspólne sprawy

Od kilku dni saperzy oczyszczają Las Młochowski z niewybuchów. Prace potrwają do 30 września przyszłego roku. – Proszę mieszkańców o niekopanie ziemi w lesie, nieprzekraczanie obszarów oznakowanych tabliczkami "Prace z użyciem materiałów wybuchowych" i otoczonych taśmami, a także trzymanie w czasie spacerów psów na smyczy, gdyż ich kontakt z saperami w czasie rozminowywania mógłby doprowadzić do nieszczęścia – apeluje za pośrednictwem zolwin.pl Piotr Wojtas, koordynator projektu oczyszczania saperskiego z Nadleśnictwa Chojnów.

Żółwin zgaśnie

24.11.2014 - wspólne sprawy

W środę 26 bm. znaczna część Żółwina zostanie pozbawiona prądu. PGE Rejon Energetyczny Pruszków planuje wyłączenia energii elektrycznej od godz. 8 do 20 na Nadarzyńskiej, Leśnej i Świerkowej (stacja transformatorowa Żółwin 7), a od godz. 8 do 15 na ulicach: Młochowskiej, Słonecznej, Południowej, Leśnej, Krótkiej, Zarybie, Cichej (stacje transformatorowe Żółwin Prodex, Żółwin 6, Żółwin 2, Żółwin 4, Żółwin Rudej Sarenki).

Żółwińskie spotkania z historią

23.11.2014 - wspólne sprawy

Jedyną ocalałą z Powstania Warszawskiego radiostację przewieziono do pałacu Janusza Regulskiego na Zarybiu (obecnie mieści się tu Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna). Nadzór nad nią sprawował Stefan Korboński, który z jej pomocą utrzymywał kontakt z rządem polskim w Londynie. W sobotę, 29 listopada, o godz. 16.00 na terenie OSP przy Nadarzyńskiej 25 odbędzie się spotkanie poświęcone Stefanowi Korbońskiemu i Polskiemu Państwu Podziemnemu.

Pączkujące dobro burmistrza

20.11.2014 - wspólne sprawy

Arkadiusz Kosiński pomnożył sukces sprzed czterech lat. Wówczas wygrał walkę o fotel burmistrza Brwinowa dopiero w drugiej turze, tym razem wystarczyła jedna, otrzymał ponad 70 proc. głosów.

Rękodzieło na wystawie

18.11.2014 - relaks

Przedmioty wykonane przez dzieci i dorosłych na zajęciach rękodzieła zorganizowanych przez Klub Uwielbiających Żółwin (nieformalną grupę mieszkańców) i sfinansowanych ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalne będzie można obejrzeć w środę, 19 listopada, o godz. 17.00 w Zespole Szkół w Żółwinie.

Radny Józef Streżyński

17.11.2014 - wspólne sprawy

Radnym Rady Miejskiej w Brwinowie z okręgu obejmującego Żółwin i Terenię został Józef Streżyński, kandydat Komitetu Arkadiusza Kosińskiego "Dobro Wspólne".

Jestem z miasta

13.11.2014 - wspólne sprawy

Ludzie, którzy przenoszą się z miasta na wieś, "bardzo rzadko uczestniczą w prawdziwym życiu wiejskim i nie kontaktują się z osobami od dawna mieszkającymi na wsi. Czują się od nich lepsi" – twierdzi prof. Maria Halamska w wywiadzie dla "Dziennika. Gazety Prawnej".

Kalendarz burmistrza

08.11.2014 - wspólne sprawy

W przyszłym roku przejdziemy chodnikiem wzdłuż Nadarzyńskiej – od "Wolty" do Leśnej. Projekt chodnika przedstawił na sobotnim spotkaniu wyborczym Arkadiusz Kosiński. Do końca przyszłej kadencji samorządu, czyli 2018 r., powinien być gotowy ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Słonecznej – od Nadarzyńskiej do Granicznej.

Księgi życzeń

08.11.2014 - wspólne sprawy

Gdyby zrealizowano dotychczasowe uchwały w sprawie Żółwina, mielibyśmy już dawno kanalizację, chodniki, ścieżki rowerowe, a nawet atrakcyjne centrum wsi.

Dziki w ogrodzie

04.11.2014 - wspólne sprawy

W poniedziałek późnym wieczorem na teren jednej z posesji przy ul. Nadarzyńskiej (między Słoneczną a Leśną) przez otwartą bramę weszło stado dzików – 8 sztuk. Zryły trawnik, nie zważając na szczekanie psa.

Burmistrz na wybory

31.10.2014 - wspólne sprawy

Arkadiusz Kosiński, który walczy o drugą kadencję w brwinowskim ratuszu, organizuje spotkanie wyborcze z mieszkańcami Żółwina i Tereni w sobotę 8 listopada o godz. 17.00 w sali OSP przy ul. Nadarzyńskiej 25.

Nasi barbarzyńcy

21.10.2014 - wspólne sprawy

O tym, jak żyli mieszkańcy starożytnych osiedli hutniczych na naszym terenie, opowiada wystawa "Przedświt - Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er". Będzie można ją zwiedzać od soboty w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.

Kto zbuduje nam chodnik?

18.10.2014 - wspólne sprawy

42-letni Arkadiusz Kosiński - urzędujący od czterech lat burmistrz gminy, mieszkaniec Brwinowa - w walce o reelekcję zmierzy się z dwiema paniami: 40-letnią mieszkanką Brwinowa Marzeną Mariolą Sobieraj oraz 52-letnią mieszkanką Otrębus Justyną Moniką Woźniak.

Z Żółwina do Pruszkowa i Warszawy

16.10.2014 - wspólne sprawy

Mieszkańcy Żółwina kandydują nie tylko do Rady Miejskiej w Brwinowie, lecz także do Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Trzech na jeden mandat

15.10.2014 - wspólne sprawy

Z okręgu nr 21 obejmującego Żółwin i Terenię w wyborach do Rady Miejskiej w Brwinowie wystartuje trzech kandydatów: Grzegorz Adam Kogut (40 lat) z komitetu Aktywna Gmina, Mieczysław Skalski (64 lata) z komitetu Prawo i Sprawiedliwość oraz Józef Streżyński (64 lata) z Komitetu Arkadiusza Kosińskiego "Dobro Wspólne".

Instrukcja obsługi dzika

15.10.2014 - wspólne sprawy

Po rozmowie z zolwin.pl p. Anna Mydlarz, główny specjalista ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Brwinów, zapowiedziała przeprowadzenie akcji informującej mieszkańców, jak zachować się w przypadku spotkania z dzikami i jak zniechęcać te zwierzęta do spacerów po ulicach.

W żółwim tempie

13.10.2014 - wspólne sprawy

13 października 2014 r. przejdzie do historii Żółwina jako dzień, w którym po raz pierwszy ustawiono fotoradar. Skutek – samochody poruszały się po Nadarzyńskiej w żółwim tempie.

Jesień w warsztacie

09.10.2014 - wspólne sprawy

Klub Uwielbiających Żółwin, nieformalna grupa mieszkańców wspierana przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Mazowsze Lokalne, zaprasza na bezpłatne warsztaty rękodzieła dla dzieci i młodzieży oraz rękodzieła dla dorosłych (podstawy decoupage i haftu krzyżykowego), a także na naukę obsługi komputera, stolarstwa i ogrodnictwa.

12 godzin bez prądu

06.10.2014 - wspólne sprawy

PGE Rejon Energetyczny Pruszków planuje wyłączenie energii elektrycznej na ulicach Południowej i Drobiarskiej (stacje transformatorowe Żółwin 5 i Żółwin 8) w czwartek 9 bm. od godz. 8.00 do 20.00.

Komu przeszkadzają wiaty

29.09.2014 - wspólne sprawy

Ktoś rozbił szybę wiaty na przystanku autobusowym u zbiegu Słonecznej i Granicznej. – To już drugi taki przypadek od ustawienia wiat w ubiegłym roku – poinformował zolwin.pl sołtys Karol Marchwiak.

Powstanie wczoraj i dziś

29.09.2014 - wspólne sprawy

Pokaz dokumentu Marka Widarskiego "Chcieliśmy żyć. Powstanie i medycyna" zrealizowanego w związku z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego, dyskusja o znaczeniu Powstania oraz wspólne śpiewanie powstańczych pieśni – to program spotkania organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Żółwina i Tereni w sobotę 4 października o godz. 16.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej 25.

DZIKI NA NADARZYŃSKIEJ

29.09.2014 - wspólne sprawy

Poniedziałek, szósta rano. Młoda kobieta schodzi z Nadarzyńskiej na Klonową. Jednak zaraz zawraca, idzie szybko w stronę Kasztanowej. Po kilku sekundach z Klonowej wybiega wataha dzików (ok. dziesięciu). Gdy zaczynają przebiegać przez Nadarzyńską, nadjeżdża samochód. Na szczęście nie pędzi z dużą prędkością, jak wiele o tej porze. Zdążył wyhamować. Przestraszone dziki zbiły się w stado, a po chwili popędziły na Klonową.

Ratowaliśmy kasztany

19.09.2014 - wspólne sprawy

Nie było nas wielu na Kasztanowej, lecz entuzjazmem do pracy można by obdzielić znacznie większą grupę osób. Nie tylko wygrabiliśmy liście kasztanów, w których zimuje szrotówek, ale także wykarczowaliśmy krzaki i posprzątaliśmy pobocze.

Trzysta metrów bez kurzu

18.09.2014 - wspólne sprawy

Ekipa drogowców ułożyła trzysta metrów nawierzchni bitumicznej na Nadarzyńskiej, od ulicy Leśnej w stronę Młochowskiej. Okoliczni mieszkańcy przestaną oddychać kurzem unoszącym się po przejeździe samochodów.

Poznaj swoją okolicę

17.09.2014 - relaks

Stowarzyszenie Przyjaciół Żółwina i Tereni zaprasza na rajd rowerowy, w czasie którego będzie można poznać obie miejscowości i ich historię.

Ratujmy kasztany na Kasztanowej

17.09.2014 - wspólne sprawy

Szrotówek zabija nasze kasztany. Chcemy temu zapobiec. Zachęcamy do przyjścia z grabiami w piątek 19 września o godz. 17.00 na Kasztanową. Będziemy grabić liście, w których wylęgają się i zimują poczwarki szrotówka. Sołtys Karol Marchwiak uzgodnił z Urzędem Gminy Brwinów odbiór zgrabionych liści.

Rano było tu ściernisko…

16.09.2014 - wspólne sprawy

Ulica Mokra i sąsiadujący z nią odcinek Łąkowej zmieniają nawierzchnię. Prace, które dogląda radny Mieczysław Zieliński, są prowadzone bardzo sprawnie. Wykonawca poinformował zolwin.pl, że w najbliższym czasie przystąpi do utwardzenia trzystumetrowego odcinka ul. Nadarzyńskiej (od Leśnej w stronę lasu).

Borowin 1944

13.09.2014 - relaks

75 lat temu, gdy płonęła powstańcza Warszawa, w willi położonej na terenie nieruchomości Borowin (do 1940 r. należała ona do sołectwa Żółwin) znaleźli schronienie m.in. Maria Dąbrowska i jej bardzo bliska przyjaciółka Anna Kowalska z mężem – prof. Jerzym Kowalskim. Znany filolog klasyczny oddał atmosferę czasu i miejsca w jednym ze swych opowiadań. W oparciu o nie podkowiański Teatr Otwarty przygotował sztukę "Babie lato 1944", która zostanie pokazana na terenie willi Borowin (Podkowa Leśna, ul. Borowin 5) w niedzielę 14 września o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Znamy trasę chodnika

11.09.2014 - wspólne sprawy

Do tej pory burmistrz Arkadiusz Kosiński nie przesłał naszemu portalowi zarysu koncepcji chodnika wzdłuż Nadarzyńskiej i Słonecznej, który nie wyświetlił się na ekranie w czasie wtorkowego spotkania z mieszkańcami. Mimo wątpliwości naszych czytelników szkic projektu istnieje – potwierdził to zolwin.pl radny Mieczysław Zieliński.

Chodnik się nie wyświetlił

10.09.2014 - wspólne sprawy

Punktem kulminacyjnym wystąpienia burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na spotkaniu z mieszkańcami Żółwina i Tereni miała być prezentacja zarysu projektu chodnika wzdłuż Nadarzyńskiej i Słonecznej. Jednak zawiodła aparatura i chodnik nie wyświetlił się na ekranie. Burmistrz obiecał, że prześle szkic zolwin.pl.

Burmistrz w remizie

07.09.2014 - wspólne sprawy

Chodnik na Nadarzyńskiej i Słonecznej, przedszkole przy Nadarzyńskiej, kanalizacja, przyszłość terenów po zachodniej stronie Szkolnej – te tematy powinny być poruszone w czasie spotkania burmistrza Arkadiusza Kosińskiego z mieszkańcami Żółwina i Tereni we wtorek, 9 września. Początek – godz. 19.00.

Domaniew rządził na Orliku

06.09.2014 - relaks

Piłkarze z Domaniewa wygrali w sobotę III Turniej Sołectw na żółwińskim Orliku, pokonując w finale Owczarnię. Drużyna naszej wsi nie zdołała wyjść z "grupy śmierci" – po zwycięstwie nad Biskupicami uległa obu późniejszym finalistom.

Piłką i mieczem

29.08.2014 - relaks

W sobotę, 6 września, od godziny 11.00 żółwiński Orlik będzie areną zmagań piłkarsko-literackich: III Turnieju Sołectw i Narodowego Czytania "Trylogii".

Zaczarowali Żółwin

17.08.2014 - relaks

Na dechach zabrakło miejsca, więc tańczono na trawie. Żyrardowski Fanatic podbił serca uczestników gminnych dożynek w Żółwinie. Impreza udała się znakomicie.

Skarbonka sołtysa

04.08.2014 - wspólne sprawy

32 060,35 zł – to wysokość funduszu sołeckiego Żółwina w przyszłym roku. Sołtys Karol Marchwiak prosi mieszkańców, by za pośrednictwem zolwin.pl składali propozycje wydania tych pieniędzy. Każdy wniosek zostanie poważnie rozpatrzony. O ostatecznym rozdysponowaniu funduszu zdecyduje zebranie wiejskie we wrześniu.

Stowarzyszeni

02.08.2014 - wspólne sprawy

Przeszło 20 osób podjęło w sobotni wieczór decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Żółwina i Tereni. Przewodniczącym zarządu stowarzyszenia został mieszkaniec naszej wsi Paweł Komender, zaś członkiem honorowym – Mieczysław Zieliński, radny od czterech kadencji, pomysłodawca powołania tej organizacji.

Przyjaciele Żółwina i Tereni

29.07.2014 - wspólne sprawy

W najbliższą sobotę, 2 sierpnia, o godz. 18.00 w sali Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Nadarzyńskiej 25 odbędzie się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Przyjaciół Żółwina i Tereni.

Oj, będzie zabawa!

28.07.2014 - relaks

Ćwierć wieku temu swoją „Czarownicą” zaczarowali publiczność Sali Kongresowej. Później śpiewali ją m.in. w USA, Kanadzie i Niemczech. 17 sierpnia zagrają na dożynkach w naszym Żółwinie. Szykujcie się na zabawę na dechach w rytm największych hitów pionierów i klasyków disco polo – grupy Fanatic.

Jednomandatowy Żółwin

25.07.2014 - wspólne sprawy

W tym roku po raz pierwszy będziemy wybierać radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Dokonany podział umożliwia Żółwinowi i Tereni wyłonienie jednego radnego w naszego terenu.

Asfalt do lasu

23.07.2014 - wspólne sprawy

W tym roku zostanie wyasfaltowany ostatni odcinek ulicy Nadarzyńskiej - od Leśnej do Młochowskiej. Informację w tej sprawie przekazał zolwin.pl radny Mieczysław Zieliński po środowym posiedzeniu Rady Miejskiej. Podjęto na niej decyzję o zwiększeniu tegorocznych środków na inwestycje drogowe w gminie Brwinów o 300 tys. zł.

Nasza wyspa

17.07.2014 - wspólne sprawy

Agencja Nieruchomości Rolnych chce przeznaczyć większość należącego do niej stuhektarowego terenu między Szkolną a strumykiem oddzielającym naszą wieś od Owczarni pod zabudowę. ANR zgłosiła uwagę w tej sprawie do opracowanego w gminie Brwinów planu przeznaczenia tego terenu – poinformowano na czwartkowym posiedzeniu Komisji Rozwoju i Kształtowania Polityki Przestrzennej Rady Miejskiej.

Zielony Żółwin

15.07.2014 - wspólne sprawy

Projekt planu Żółwina, w tym przeszło stuhektarowego terenu między ulicą Szkolną a strumykiem oddzielającym naszą wieś od Owczarni, będzie tematem posiedzenia Komisji Rozwoju i Kształtowania Polityki Przestrzennej Rady Miejskiej, które odbędzie się w czwartek, 17 lipca, o godz. 18.00 w sali należącej do stadionu przy ul. Turystycznej 4 w Brwinowie. Radny Mieczysław Zieliński zachęca mieszkańców do udziału w posiedzeniu i przedstawienia swoich opinii.

Radni dla Żółwina

04.07.2014 - wspólne sprawy

21 radnych Rady Miejskiej w Brwinowie – a więc tylu co obecnie - wybierzemy w listopadowych wyborach samorządowych. Od tego, kim oni będą, zależy rozwiązanie wielu naszych problemów.

Projektują chodnik

16.06.2014 - wspólne sprawy

Na początku czerwca została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej związanej z budową chodnika wzdłuż ulic Nadarzyńskiej i Słonecznej – poinformował zastępca burmistrza gminy Brwinów Sławomir Walendowski w piśmie do p. Józefa Streżyńskiego, który w 2003 r. powołał do życia Społeczny Komitet Budowy Chodnika w Żółwinie.

Literacki Żółwin

14.06.2014 - relaks

Ulewny deszcz zmusił organizatorów sobotniego pikniku o Ossendowskim do przeniesienia imprezy pod dach OSP. Mimo kaprysów pogody salę szczelnie wypełniła publiczność nie tylko z okolicy, ale także z odległych zakątków kraju.

Ossendowski na pikniku

12.06.2014 - relaks

Zmarły w styczniu 1945 r. w pałacu w Żółwinie Antoni Ferdynand Ossendowski będzie bohaterem pikniku, który rozpocznie się w sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy Nadarzyńskiej. To okazja do obejrzenia archiwalnych zdjęć, kupienia bestsellerowej książki "Przez świat ludzi, zwierząt i bogów" i zapytania Witolda Michałowskiego o tajemnicę skarbu barona von Ungerna.

Olbrychski w Wolcie

30.05.2014 - relaks

W sobotę i niedzielę na terenie LKS "Wolta" w Żółwinie odbędą się zawody jeździeckie z udziałem około setki zawodniczek i zawodników. Jedną z nagród ufundował związany od lat z żółwińskim klubem Daniel Olbrychski.

Platforma wygrała w Żółwinie

27.05.2014 - relaks

Platforma Obywatelska zdecydowanie wygrała w Żółwinie i Tereni. W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego poparło ją 156 spośród 340 osób biorących udział w elekcji (na 1156 uprawnionych).

Ankieta o Żółwinie

27.05.2014 - wspólne sprawy

Grupa aktywnych mieszkańców naszej wsi przygotowała krótką ankietę. Jej celem jest - jak podkreślą autorzy - "poznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców Żółwina, w tym również dotyczących uatrakcyjnienia miejsca, w którym mieszkamy".

Z sąsiadem na dystans

19.05.2014 - wspólne sprawy

76 proc. Polaków wita się z większością swoich sąsiadów, połowa zna ich imiona, ale jedynie 4 proc. utrzymuje bliskie kontakty towarzyskie z co najmniej kilkoma osobami z sąsiedztwa – wynika z badania instytutu Millward Brown. Ten stan rzeczy większości z nas odpowiada – jedynie 13 proc. ankietowanych chciałoby mieć bliższe niż obecnie relacje z sąsiadami.

Muzea nocą

18.05.2014 - relaks

Pogoda nie odstraszyła miłośników starych samochodów, twórczości Jarosława Iwaszkiewicza i mazowieckiego folkloru.

Eurowybory w remizie

16.05.2014 - relaks

W niedzielę 25 maja po raz trzeci wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lokal wyborczy dla mieszkańców Żółwina i Tereni zostanie zorganizowany na terenie OSP przy Nadarzyńskiej 25. Będzie czynny od godz. 7.00 do 21.00. Osoby zameldowane w innej miejscowości, jeśli chcą głosować w Żółwinie, powinny złożyć do 20 maja w Urzędzie Gminy Brwinów pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

Noc z mustangiem, pannami z Wilka i kukułeczką

15.05.2014 - relaks

17 maja kolejna Noc Muzeów. Do bezpłatnych odwiedzin zapraszają placówki z naszej okolicy – Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Matecznik Mazowsze w Otrębusach.

Ucztuj z królem

12.05.2014 - relaks

19 maja o godz. 9.00 ruszają zapisy na warsztaty historyczno-artystyczne "Uczta króla Kazimierza". Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie zaprasza dzieci w wieku od 7 do 12 lat do odkrycia świata średniowiecznych miast i zamków.

Miliony dla Żółwina

10.05.2014 - relaks

Ponad 13 mln zł na inwestycje w Żółwinie przewiduje uchwalony w piątek przez Radę Miejską "Wieloletni plan inwestycyjny gminy Brwinów na lata 2014-2020". – Żółwin został doceniony – stwierdził w rozmowie z zolwin.pl radny Mieczysław Zieliński.

Minitenis i folk na Orliku

10.05.2014 - relaks

Czołówka zawodniczek i zawodników Mazowsza w minitenisie zademonstruje swoje umiejętności w niedzielę (początek o godz. 16.00) na Orliku przy ul. Szkolnej. Każdy uczestnik majówki będzie mógł spróbować swych sił w tej dyscyplinie na jednym z kilkunastu minikortów.

Wieś tujami podzielona

07.05.2014 - relaks

Mieszkańcy wsi przez pokolenia stawiali niskie płoty, umożliwiające kontakty z sąsiadami. Osiedlający się na wsi przybysze z miasta izolują się zwartą roślinnością, która jest komunikatem: "nie chcę, żeby mnie ktokolwiek widział". Ten obyczaj przejmują od nich rdzenni mieszkańcy – zachęcamy do przeczytania artykułu "Moja wieś tujami podzielona" w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Strażacy nie świętują

03.05.2014 - OSP

3 maja strażacy z żółwińskiej OSP przyszli z natychmiastową pomocą właścicielom kilku zalanych posesji przy ul. Nadarzyńskiej.

Kalendarz inwestycji w Żółwinie

24.04.2014 - wspólne sprawy

Chodnik przy Nadarzyńskiej w 2016 r., przedszkole przy tej samej ulicy w 2017, cmentarz przy Szkolnej w 2018, początek budowy sieci kanalizacyjnej w 2015 – to główne przedsięwzięcia, które przewiduje projekt "Wieloletniego planu inwestycyjnego gminy Brwinów na lata 2014-2020". Czytając go, warto pamiętać, że pojawia się on w roku wyborów samorządowych.

Spacerkiem po Żółwinie

17.04.2014 - wspólne sprawy

Zachęcamy do świątecznego spaceru po najmniej znanej części Żółwina – terenie między ul. Szkolną a strumykiem oddzielającym Żółwin od Owczarni. Ten przeszło stuhektarowy obszar należący do państwowej Agencji Nieruchomości Rolnych z dawnego pola przekształca się w klimatyczny park krajobrazowy – idealne miejsce do spacerów, biegów, jazdy konnej.

Zmarł właściciel Kopanej

10.04.2014 - wspólne sprawy

7 kwietnia w wieku 70 lat zmarł Leon Stanisław Buksowicz – właściciel rodzinnego majątku ziemskiego Kopana i współzałożyciel Browaru Jabłonowo. W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" ukazał się nekrolog podpisany przez najbliższą rodzinę.

STRAŻACY URATOWALI ŻYCIE

29.03.2014 - wspólne sprawy

Dzięki natychmiastowej i fachowej akcji ratowniczej podjętej przez strażaków w piątek w Żółwinie uratowano życie dwóch mężczyzn.

Bez prądu

23.03.2014 - wspólne sprawy

Rejon Energetyczny Pruszków zapowiedział wyłączenie prądu w Żółwinie w poniedziałek 24 marca od godz. 9.00 do 15.00 na ulicy Szkolnej (od numeru 21 do 40) oraz Granicznej (od ul. Szkolnej do numeru 52).

Burmistrz pyta

19.03.2014 - wspólne sprawy

Arkadiusz Kosiński zbada nastroje mieszkańców gminy Brwinów. Jak informuje portal brwinow.pl, w dwie najbliższe soboty (22 i 29 marca) ankieterzy zostawią w trzystu sześćdziesięciu wybranych losowo gospodarstwach domowych ankiety z pytaniami o ocenę warunków życia i jakości usług publicznych.

Biletomaty już stoją

16.02.2014 - wspólne sprawy

Na przystankach WKD Podkowa Leśna Główna, Wschodnia i Zachodnia stoją już biletomaty. A w warsztatach kolejowych stoi część zepsutych nowych wukadek.

UWAGA, ŚLISKO!

13.02.2014 - wspólne sprawy

W czwartek rano, w odstępie godziny, doszło do dwóch incydentów drogowych na rogu Kasztanowej i Nadarzyńskiej. W obu przypadkach kierujący samochodami osobowymi nie zapanowali nad pojazdami na oblodzonej nawierzchni.

Parkingowy na rynku

02.02.2014 - wspólne sprawy

Od 1 czerwca zapłacimy za parkowanie na brwinowskim rynku. Za pierwszą godzinę - dwa złote, za drugą – 2,20, za trzecią – 2,40, za kolejne – 2 zł. Płatne parkowanie będzie obowiązywało w dni powszechnie od godz. 8.00 do 18.00. Uchwałę w tej sprawie podjęła w piątek Rada Miejska w Brwinowie.

Karnawał w OWCY

24.01.2014 - wspólne sprawy

Na przedstawiane "O smoku i Królu Leniuchu" i zabawę karnawałową zaprasza żółwińskie dzieci OWCA - Owczarniańskie Wiejskie Centrum Animacji w Owczarni przy ul. Cyprysowej 4. Przedstawienie odbędzie się 25.01.2014 r., o godz. 16:00. Wstęp wolny.

Idą wybory

21.01.2014 - wspólne sprawy

Zbyt niska frekwencja w niedzielnym referendum w gminie Nadarzyn zdecydowała o pozostaniu dotychczasowej rady gminy i wójta Janusza Grzyba sprawującego ten urząd od 16 lat. Podobna sytuacja miała miejsce dokładnie cztery lata temu w naszej gminie – z powodu zbyt niskiej frekwencji nie udało się odwołać ówczesnego burmistrza Andrzeja Guzika. Stracił on urząd 11 miesięcy później – w czasie wyborów samorządowych.

Biletomaty w Podkowie

09.01.2014 - wspólne sprawy

Do końca pierwszego kwartału br. na przystankach WKD Podkowa Leśna Główna, Wschodnia i Zachodnia pojawią się biletomaty, w których będzie można kupić bilet przez całą dobę – tę informację zolwin.pl przekazał rzecznik prasowy Warszawskiej Kolei Dojazdowej Krzysztof Kulesza. Ucieszy ona przede wszystkim osoby nieposiadające biletów okresowych, zmuszone do kupowania droższych biletów jednorazowych u maszynisty.


Archiwum


202320222021202020192018201720162015201420132012

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie