wtorek, 28 maja 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Asfaltową aleją Pigwową do S8

11.03.2023


Prawie nieprzejezdna obecnie al. Pigwowa w Książenicach jeszcze w tym roku może stać się drogą asfaltową o szerokości sześciu metrów zmieniającą w zasadniczy sposób dojazd z Żółwina i okolic do trasy S8. 15 marca zostaną otwarte oferty w ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Grodzisku Mazowieckim przetargu na przebudowę ulicy, która jest fragmentem drogi powiatowej 1502W.
Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał pięć miesięcy na realizację zadania obejmującego m.in. budowę ronda w rejonie skrzyżowania z drogą 1501W (al. Jabłoniową), jezdni asfaltowej do ul. Granicznej w Żółwinie i ciągu pieszo-rowerowego. Realizacja tej inwestycji wraz z zakończeniem trwającej przebudowy ul. Szkolnej nie tylko usprawni dojazd do S8, ale także przyspieszy rozwój budownictwa mieszkaniowego w Żółwinie, Tereni i Książenicach. Podjęcie długo oczekiwanej modernizacji al. Pigwowej poprzedziło wycięcie setek drzew. (ike)

skomentuj na FB

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

Żółwinianie wielką literą

15.05.2024

Wśród zmian zasad uchwalonych przez Radę Języka Polskiego jest zmiana pisowni nazwy mieszkańców miejscowości. Obecnie, aby być w zgodzie z ortografią, należy pisać „żółwinianin”, „żółwinianka”, „żółwinianie”. Od 1 stycznia 2026 r. małą literę zastąpi wielka. Będą tylko Żółwinianie”, „Żółwinianka”, ”Żółwinianin”.

Żółwin 2030

13.05.2024

Gmina Brwinów opracowała strategię rozwoju gminy do 2030 r. i zachęca mieszkańców do dyskusji, zgłaszania uwag i wniosków. Konsultacje potrwają do 17 czerwca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie