sobota, 13 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Bez klucza

23.07.2012


To miejsce ożyło, cały czas słychać śmiech, dzieci się bawią, dorośli rozmawiają – cieszy się żółwinianin mieszkający niedaleko działającego od 17 lipca placu zabaw przy Nadarzyńskiej.

W poniedziałek przed szóstą rano nacisnąłem klamkę furtki prowadzącej na plac zabaw. Podobny eksperyment wykonałem o tej samej porze w piątek. Wynik był ten sam – furtka się otworzyła. Nikt jej nie zamykał na noc. Mimo braku klucza i monitoringu w środku nie dostrzegłem żadnych śladów niepożądanej obecności: walających się petów, butelek, puszek.

Mamy w Żółwinie przestrzeń publiczną – otwartą w przenośni i dosłownie. To miejsce sprzyjające usuwaniu ogrodzeń: zawieraniu znajomości przez dzieci, nawiązywaniu kontaktów między dawnymi i nowymi mieszkańcami.

Tradycyjne bardzo bliskie, często rodzinne, więzi żółwinian nie obejmują coraz liczniejszych nowych mieszkańców. Bez zbudowania nowych więzi mieszkańcy wsi pozostaną luźną zbiorowością. Wolałbym, abyśmy byli – podobnie jak sąsiedzi z Podkowy i Milanówka – społecznością, którą łączy coś więcej niż nazwa miejscowości w adresie.

Dlatego tak mnie cieszy otwarty plac zabaw – pierwsze ogólnodostępne miejsce spotkań żółwinian.
Krzysztof Pilawskiskomentuj na FB

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

Przetarg na Młochowską unieważniony

10.04.2024

Mimo zgłoszenia trzech ofert gmina Brwinów unieważniła przetarg na rozbudowę ul. Młochowskiej od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie