czwartek, 03 grudnia 2020

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Bez klucza

23.07.2012


To miejsce ożyło, cały czas słychać śmiech, dzieci się bawią, dorośli rozmawiają – cieszy się żółwinianin mieszkający niedaleko działającego od 17 lipca placu zabaw przy Nadarzyńskiej.

W poniedziałek przed szóstą rano nacisnąłem klamkę furtki prowadzącej na plac zabaw. Podobny eksperyment wykonałem o tej samej porze w piątek. Wynik był ten sam – furtka się otworzyła. Nikt jej nie zamykał na noc. Mimo braku klucza i monitoringu w środku nie dostrzegłem żadnych śladów niepożądanej obecności: walających się petów, butelek, puszek.

Mamy w Żółwinie przestrzeń publiczną – otwartą w przenośni i dosłownie. To miejsce sprzyjające usuwaniu ogrodzeń: zawieraniu znajomości przez dzieci, nawiązywaniu kontaktów między dawnymi i nowymi mieszkańcami.

Tradycyjne bardzo bliskie, często rodzinne, więzi żółwinian nie obejmują coraz liczniejszych nowych mieszkańców. Bez zbudowania nowych więzi mieszkańcy wsi pozostaną luźną zbiorowością. Wolałbym, abyśmy byli – podobnie jak sąsiedzi z Podkowy i Milanówka – społecznością, którą łączy coś więcej niż nazwa miejscowości w adresie.

Dlatego tak mnie cieszy otwarty plac zabaw – pierwsze ogólnodostępne miejsce spotkań żółwinian.
Krzysztof Pilawskiskomentuj na FB

Graniczna nabiera kształtu

27.11.2020

Jeszcze dziś ma zakończyć się utwardzanie tłuczniem Granicznej, od Pieczarkowej do początku nawierzchni z destruktu.

Inwestycje w Żółwinie 2021

20.11.2020

4,5 mln zł, zgodnie z projektem uchwały budżetowej gminy Brwinów na przyszły rok, zostanie przeznaczonych na rozbudowę szkoły podstawowej, zaś 590 tys. na modernizację Orlika. Zapewne w ciągu najbliższych lat zmieni się sama ul. Szkolna.

Fundusze sołeckie Żółwina i Tereni

20.11.2020

Prawie 61 tys. zł ma wynieść w 2021 r. fundusz sołecki Żółwina, zaś niespełna 16 tys. Tereni.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie