środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Biletomaty już stoją

16.02.2014


Na przystankach WKD Podkowa Leśna Główna, Wschodnia i Zachodnia stoją już biletomaty. A w warsztatach kolejowych stoi część zepsutych nowych wukadek.

Z biletami z biletomatów będziemy podróżować nadal składami EN94 z lat 70., choć już w ubiegłym roku miały trafić na złom - poza jednym, dla którego miejsce zarezerwowano w grodziskim muzeum WKD. Okazało się jednak, że nowe składy EN97 z bydgoskiej Pesy – kupione za 300 mln zł - stale się psują. "Gazeta Wyborcza" pisała niedawno, że klocki hamulcowe, dotykając obręczy, powodują odkształcanie kół. Zepsute składy wędrują do warsztatów, zastępują je wysłużone wagony.

Z powodu awarii wciąż przesuwany jest termin zwiększenia napięcia sieci trakcyjnej z 600 do 3000 V. Ta zmiana automatycznie wyeliminowałaby stare - nieprzystosowane do tak wysokiego napięcia - składy, a ponadto umożliwiłaby częstsze i szybsze kursowanie kolejki (na tory można by skierować równocześnie większą liczbę wukadek, poruszałyby się one z większą niż obecnie prędkością). Jednak dopóki WKD nie upora się z awariami nowych składów, o zmianie napięcia nie ma mowy. Psujące się EN97 przedłużają życie czterdziestoletnich wukadek. Choć mają one wiele wad, siedzi się w nich zdecydowanie wygodniej niż w wagonach Pesy. (ike)

skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie