sobota, 13 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Figura z legendą

17.07.2012


Mój ojciec zawsze rano, zanim wyszedł z domu, zwilżał rękę wodą święconą z kropielnicy i żegnał się. Ta figura jest dla mnie wyrazem głębokiej wiary – mówi p. Henryka Matusiak, która opiekuje się figurą Jezusa Chrystusa przy ulicy Kasztanowej. Obecnie jest ona zasłonięta rusztowaniem – zostanie pomalowana.

To najpoważniejsze prace konserwatorskie od ośmiu lat – wówczas, także pod kierunkiem p. Henryki Matusiak, wymieniono ogrodzenie, wyremontowano postument i wymalowano figurę. Wcześniej przez kilkadziesiąt lat figurą opiekowała się mama p. Henryki Matusiak – p. Janina Grzejszczak, pamiętająca przedwojennych gospodarzy, którzy ją ufundowali. Jeszcze wcześniej – niemal od początku – wśród sprawujących pieczę nad pomnikiem była starsza siostra p. Janiny Grzejszczak i jej mąż – Leon Kłosiewicz, który malował figurę.

Henryka Matusiak podkreśla, że utrzymanie figury w dobrym stanie jest zasługą wielu dawnych i obecnych mieszkańców Żółwina, porządkujących ziemię wokół pomnika, przynoszących świeże kwiaty, zapalających znicze, pomagających w pracach konserwatorskich. Figura jest nie tylko symbolem religijnym. – To także wyraz naszego wspólnego szacunku dla tradycji miejscowości i ludzi, którzy w niej żyli – mówi p. Henryka Matusiak.

Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest w Żółwinie legenda związana z figurą. Zgodnie z nią dzieci jednego z dziedziców Żółwina (nikt już nie pamięta jego nazwiska) rodziły się martwe. Wreszcie pewnego roku w należącej do folwarku oborze urodziły się bliźniacze woły, zaś w tym samym czasie we dworze przyszły na świat bliźnięta. Dzieci były zdrowe. Gdy woły podrosły, dziedzic zaprzągł je do wozu i wraz z dziećmi objechał wieś. Jej teren miał być dzięki temu odtąd szczęśliwy – omijały go groźne pożary, niszczycielskie burze i huragany. Na pamiątkę tamtego wydarzenia ustawiono niewielki drewniany krzyż. W 1937 r. w jego miejscu stanęła figura Jezusa Chrystusa. (ike)

skomentuj na FB

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

Przetarg na Młochowską unieważniony

10.04.2024

Mimo zgłoszenia trzech ofert gmina Brwinów unieważniła przetarg na rozbudowę ul. Młochowskiej od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie football manager online