20.07.2012
22 lipca Grodzisk (od 1928 r. Mazowiecki) obchodzi 490. rocznicę nadania przez króla Zygmunta Starego praw miejskich. Z tej okazji w mieście, które do 1952 r. było dla Żółwina powiatem, zaplanowano wiele imprez.
W niedzielę przestrzeń publiczna Grodziska wzbogaci się o dwa odrestaurowane atrakcyjne obiekty rekreacyjne: Park Skarbków przylegający do zabytkowego budynku przypominającego sylwetką parowóz oraz Stawy Goliana położone przy ul. Henryka Sienkiewicza, zbudowane – zgodnie z legendą – przez tureckich jeńców ujętych pod Wiedniem.
Tereny Parku Skarbków i Stawów Goliana wchodziły w skład imponującego założenia parkowego Mokronowskich, dawnych właścicieli Jordanowic i Grodziska (miasto zawdzięcza im herb – Bogorię). Do ich rezydencji - obecnie mieści się w niej Państwowa Szkoła Muzyczna - wiodła z Warszawy droga, nazywana królewską. Gościć u Mokronowskich mieli królowie z dynastii Sasów i Stanisław August Poniatowski. Nieprzypadkowo przebiegająca przez Milanówek i Grodzisk ulica nazywa się Królewska. - Mam starą mapę, na której trakt z Warszawy kończy się obok dworu Mokronowskich - wyjawił zolwin.pl Łukasz Nowicki z Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki.
Władze Grodziska planują przeprowadzenie ścieżki turystycznej łączącej Park Skarbków i Stawy Goliana. – Chcemy, by była to ścieżka scalająca pamięć o historii tej części obecnego Grodziska – powiedziała zolwin.pl Aneta Caban, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.
Po wybudowaniu w 1845 r. pierwszego odcinka kolei wiedeńskiej do Grodziska zaczęto przenosić instytucje powiatu błońskiego, w składzie którego znajdował się Żółwin. Żółwinianie jeździli do Grodziska do urzędów, procesowali się w miejscowym sądzie, stawiali się na pobór do tutejszej komisji uzupełnień, leczyli się w miejscowym szpitalu.
Bawiąc się w niedzielę na koncertach, słuchając muzyki Chopina, podziwiając fajerwerki, warto pamiętać, że 22 lipca dla Grodziska to nie tylko radosne święto. 22 lipca 1942 r. rozpoczęła się likwidacja warszawskiego getta – wśród wywiezionych do Treblinki, zagazowanych i spalonych było kilka tysięcy Żydów z Grodziska. Głównym śladem po grodziskich Żydach jest cmentarz przy ul. Żydowskiej. (ike)
Na zdjęciu: orkiestra dęta trenuje przed niedzielnym występem.
14.04.2025
Ulica Pieczarkowa w Starej Wsi po wykonaniu kanalizacji sanitarnej zostanie ponownie otwarta dla ruchu prawdopodobnie pod koniec 2025 r. - poinformował wójt gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński w poniedziałek na swoim tradycyjnym live czacie z mieszkańcami.
16.01.2025
Zgodnie z budżetem gminy Brwinów największą inwestycją w Żółwinie w tym roku ma być „projektowanie i budowa sieci kanalizacji sanitarnej”, na to zadanie przeznaczono dwa miliony złotych, przy tym nie wskazano, gdzie zostanie ono wykonane.
07.01.2025
31 grudnia 2024 r. w Żółwinie było zameldowanych – zgodnie z informacją Urzędu Gminy Brwinów – 1920 osób, o 70 więcej niż rok wcześniej. W żadnej innej miejscowości poza Otrębusami, na terenie których trwa duża inwestycja deweloperska, przyrost zameldowanych mieszkanek i mieszkańców nie był tak wysoki jak w naszej wsi.