czwartek, 03 grudnia 2020

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Grodzisk na urodziny

20.07.2012


22 lipca Grodzisk (od 1928 r. Mazowiecki) obchodzi 490. rocznicę nadania przez króla Zygmunta Starego praw miejskich. Z tej okazji w mieście, które do 1952 r. było dla Żółwina powiatem, zaplanowano wiele imprez.

W niedzielę przestrzeń publiczna Grodziska wzbogaci się o dwa odrestaurowane atrakcyjne obiekty rekreacyjne: Park Skarbków przylegający do zabytkowego budynku przypominającego sylwetką parowóz oraz Stawy Goliana położone przy ul. Henryka Sienkiewicza, zbudowane – zgodnie z legendą – przez tureckich jeńców ujętych pod Wiedniem.

Tereny Parku Skarbków i Stawów Goliana wchodziły w skład imponującego założenia parkowego Mokronowskich, dawnych właścicieli Jordanowic i Grodziska (miasto zawdzięcza im herb – Bogorię). Do ich rezydencji - obecnie mieści się w niej Państwowa Szkoła Muzyczna - wiodła z Warszawy droga, nazywana królewską. Gościć u Mokronowskich mieli królowie z dynastii Sasów i Stanisław August Poniatowski. Nieprzypadkowo przebiegająca przez Milanówek i Grodzisk ulica nazywa się Królewska. - Mam starą mapę, na której trakt z Warszawy kończy się obok dworu Mokronowskich - wyjawił zolwin.pl Łukasz Nowicki z Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki.

Władze Grodziska planują przeprowadzenie ścieżki turystycznej łączącej Park Skarbków i Stawy Goliana. – Chcemy, by była to ścieżka scalająca pamięć o historii tej części obecnego Grodziska – powiedziała zolwin.pl Aneta Caban, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.

Po wybudowaniu w 1845 r. pierwszego odcinka kolei wiedeńskiej do Grodziska zaczęto przenosić instytucje powiatu błońskiego, w składzie którego znajdował się Żółwin. Żółwinianie jeździli do Grodziska do urzędów, procesowali się w miejscowym sądzie, stawiali się na pobór do tutejszej komisji uzupełnień, leczyli się w miejscowym szpitalu.

Bawiąc się w niedzielę na koncertach, słuchając muzyki Chopina, podziwiając fajerwerki, warto pamiętać, że 22 lipca dla Grodziska to nie tylko radosne święto. 22 lipca 1942 r. rozpoczęła się likwidacja warszawskiego getta – wśród wywiezionych do Treblinki, zagazowanych i spalonych było kilka tysięcy Żydów z Grodziska. Głównym śladem po grodziskich Żydach jest cmentarz przy ul. Żydowskiej. (ike)
Na zdjęciu: orkiestra dęta trenuje przed niedzielnym występem.

skomentuj na FB

Graniczna nabiera kształtu

27.11.2020

Jeszcze dziś ma zakończyć się utwardzanie tłuczniem Granicznej, od Pieczarkowej do początku nawierzchni z destruktu.

Inwestycje w Żółwinie 2021

20.11.2020

4,5 mln zł, zgodnie z projektem uchwały budżetowej gminy Brwinów na przyszły rok, zostanie przeznaczonych na rozbudowę szkoły podstawowej, zaś 590 tys. na modernizację Orlika. Zapewne w ciągu najbliższych lat zmieni się sama ul. Szkolna.

Fundusze sołeckie Żółwina i Tereni

20.11.2020

Prawie 61 tys. zł ma wynieść w 2021 r. fundusz sołecki Żółwina, zaś niespełna 16 tys. Tereni.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie