sobota, 13 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Grodzisk na urodziny

20.07.2012


22 lipca Grodzisk (od 1928 r. Mazowiecki) obchodzi 490. rocznicę nadania przez króla Zygmunta Starego praw miejskich. Z tej okazji w mieście, które do 1952 r. było dla Żółwina powiatem, zaplanowano wiele imprez.

W niedzielę przestrzeń publiczna Grodziska wzbogaci się o dwa odrestaurowane atrakcyjne obiekty rekreacyjne: Park Skarbków przylegający do zabytkowego budynku przypominającego sylwetką parowóz oraz Stawy Goliana położone przy ul. Henryka Sienkiewicza, zbudowane – zgodnie z legendą – przez tureckich jeńców ujętych pod Wiedniem.

Tereny Parku Skarbków i Stawów Goliana wchodziły w skład imponującego założenia parkowego Mokronowskich, dawnych właścicieli Jordanowic i Grodziska (miasto zawdzięcza im herb – Bogorię). Do ich rezydencji - obecnie mieści się w niej Państwowa Szkoła Muzyczna - wiodła z Warszawy droga, nazywana królewską. Gościć u Mokronowskich mieli królowie z dynastii Sasów i Stanisław August Poniatowski. Nieprzypadkowo przebiegająca przez Milanówek i Grodzisk ulica nazywa się Królewska. - Mam starą mapę, na której trakt z Warszawy kończy się obok dworu Mokronowskich - wyjawił zolwin.pl Łukasz Nowicki z Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki.

Władze Grodziska planują przeprowadzenie ścieżki turystycznej łączącej Park Skarbków i Stawy Goliana. – Chcemy, by była to ścieżka scalająca pamięć o historii tej części obecnego Grodziska – powiedziała zolwin.pl Aneta Caban, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego.

Po wybudowaniu w 1845 r. pierwszego odcinka kolei wiedeńskiej do Grodziska zaczęto przenosić instytucje powiatu błońskiego, w składzie którego znajdował się Żółwin. Żółwinianie jeździli do Grodziska do urzędów, procesowali się w miejscowym sądzie, stawiali się na pobór do tutejszej komisji uzupełnień, leczyli się w miejscowym szpitalu.

Bawiąc się w niedzielę na koncertach, słuchając muzyki Chopina, podziwiając fajerwerki, warto pamiętać, że 22 lipca dla Grodziska to nie tylko radosne święto. 22 lipca 1942 r. rozpoczęła się likwidacja warszawskiego getta – wśród wywiezionych do Treblinki, zagazowanych i spalonych było kilka tysięcy Żydów z Grodziska. Głównym śladem po grodziskich Żydach jest cmentarz przy ul. Żydowskiej. (ike)
Na zdjęciu: orkiestra dęta trenuje przed niedzielnym występem.

skomentuj na FB

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

Przetarg na Młochowską unieważniony

10.04.2024

Mimo zgłoszenia trzech ofert gmina Brwinów unieważniła przetarg na rozbudowę ul. Młochowskiej od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie