sobota, 13 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Ilu radnych z Żółwina?

14.03.2018


Zgodnie z dokonanym w poniedziałek przez Radę Miejską w Brwinowie podziałem granic okręgów wyborczych w czasie jesiennych wyborów samorządowych Żółwin znajdzie się w jednym okręgu z Terenią, Owczarnią i Otrębusami. Z tych miejscowości do 21-osobowej Rady Miejskiej zostanie wybranych pięciu radnych.

W wyniku znowelizowania przez Sejm prawa wyborczego w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców (taką jest gmina Brwinów) zastąpiono wybory w okręgach jednomandatowych - jak miało to miejsce w 2014 r. - wyborami w okręgach wielomandatowych. To w praktyce oznacza, że szanse wprowadzenia radnych mają jedynie komitety, które wystawią kandydatów w całej gminie i będą mieć środki organizacyjne oraz finansowe na przeprowadzenie kampanii wyborczej.

Mogłoby się wydawać, że wracamy do 2010 r., gdy Żółwin należał także do okręgu pięciomandatowego. Jednak różnica jest widoczna – zamiast niewielkich miejscowości z północnej części gminy Żółwin, Terenia i Owczarnia zostały połączone z Otrębusami. Z jednej strony to dobrze, bo z tą miejscowością łączy nas znacznie więcej niż z Kotowicami czy Krosną, z drugiej jednak ten fakt może wpłynąć na zmniejszenie szans kandydatów pochodzących z Żółwina. Otrębusy liczą przeszło 2,5 tys. mieszkańców, o tysiąc więcej niż Żółwin.

Może się zdarzyć, że z Żółwina nie będzie żadnego radnego, choć teoretycznie może ich być kilku. (ike)

Mapka z profilu FB burmistrza Arkadiusza Kosińskiego

skomentuj na FB

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

Przetarg na Młochowską unieważniony

10.04.2024

Mimo zgłoszenia trzech ofert gmina Brwinów unieważniła przetarg na rozbudowę ul. Młochowskiej od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie