środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Instrukcja obsługi dzika

15.10.2014


Po rozmowie z zolwin.pl p. Anna Mydlarz, główny specjalista ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Brwinów, zapowiedziała przeprowadzenie akcji informującej mieszkańców, jak zachować się w przypadku spotkania z dzikami i jak zniechęcać te zwierzęta do spacerów po ulicach.

- W ostatnich latach w naszej gminie zwiększyła się populacja dzików – mówi p. Anna Mydlarz. – Nie można liczyć na to, że odstrzał przez myśliwych oraz odławianie zwierząt i przewożenie ich w inne rejony rozwiążą problem. Powinniśmy nauczyć się żyć w sąsiedztwie dzików.

Odstrzałem na naszym terenie zajmuje się Wojskowe Koło Łowieckie "Przyszłość", ale chyba nikt z mieszkańców Żółwina (poza myśliwymi) nie jest zwolennikiem zabijania zwierząt. Z kolei – jak pokazał przykład Legionowa – odławianie dzików jest nieskuteczne. Zwierzęta migrują – miejsce odłowionych zajmują inne. Przez naszą okolicę przebiega szlak migracji zwierząt do Puszczy Kampinoskiej.

Dziki wkraczają na tereny zamieszkałe przez ludzi w okresach największego zapotrzebowania na jedzenie – późną zimą i jesienią. Jak zatem sobie z nimi radzić? Oto kilka wskazówek p. Anny Mydlarz:

- nie wystawiać pojemników i worków z odpadkami w dniach poprzedzających ich wywóz;
- likwidować dzikie wysypiska i porzucone na poboczach ulic worki z odpadkami;
- zrezygnować z kompostowników na terenie dostępnym dla dzików;
- nie wystawiać poza ogrodzenie jedzenia dla bezpańskich kotów i psów;
- nie dokarmiać dzików, nie podejmować prób ich oswojenia;
- w przypadku spotkania z dzikami zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów. (ike)

skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie football manager online