piątek, 09 czerwca 2023

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Jednomandatowy Żółwin

25.07.2014


W tym roku po raz pierwszy będziemy wybierać radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Dokonany podział umożliwia Żółwinowi i Tereni wyłonienie jednego radnego w naszego terenu.

Cztery lata temu wybory do Rady Miejskiej przypominały wybory do Sejmu: stawialiśmy krzyżyk przy nazwisku jednego z kandydatów na liście danego komitetu wyborczego. Jeśli komitet uzyskał przeszło 5 proc. głosów w gminie, dokonywano podziału mandatów proporcjonalnie do uzyskanego wyniku. Przy tamtym systemie mogło dojść do sytuacji, gdy dwie miejscowości o podobnej liczbie mieszkańców – Żółwin i Owczarnia, miały w radzie różną liczbę radnych (Żółwin – jednego, Owczarnia – troje).

Obecnie Owczarnia, podobnie jak Żółwin wraz z Terenią, są jednomandatowymi okręgami, mogą zatem wyłonić po jednym radnym. Na Brwinów przypada 12 mandatów, na Kanie i Otrębusy – po 2, Parzniew – 1. Pozostałe dwa mandaty obsadzą mniejsze sołectwa zgrupowane w dwóch okręgach.

Nowa ordynacja może okazać się niekorzystna dla naszej enklawy (Owczarni, Żółwina i Tereni), którą od pozostałej części gminy Brwinów oddziela Podkowa Leśna. Nasze interesy są zbieżne – np. budowa kanalizacji. Tempo realizacji tej inwestycji zależy od Rady Miejskiej uchwalającej budżet gminy. W nowej kadencji Owczarnia oraz Żółwin z Terenią mogą mieć w niej jedynie dwóch radnych, a nie czterech jak obecnie. (ike)skomentuj na FB

Rondo Witaczków

17.05.2023

Zgodnie z podjętą jednogłośnie w środę uchwałą Rady Miejskiej w Brwinowie rondo przy ul. Szkolnej w Żółwinie otrzymało nazwę Ronda Stanisławy Witaczek i Henryka Witaczka. Jak poinformował na posiedzeniu Rady Miejskiej burmistrz Arkadiusz Kosiński, uroczystość nadania nazwy odbędzie się 3 czerwca.

Strażacy od pokoleń

04.05.2023

4 maja strażacy obchodzą swoje święto. Z tej okazji warto przypomnieć, że żółwińska Ochotnicza Straż Pożarna ma już ponad 60 lat.

Kolejne 430 metrów Młochowskiej z destruktem

04.04.2023

Odcinek ul. Młochowskiej, od Sarenki do Południowej, zostanie utwardzony destruktem. Jego długość to 430 metrów, szerokość jezdni – 4,5 m.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2023 IKE - Usługi Literackie