środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Jednomandatowy Żółwin

25.07.2014


W tym roku po raz pierwszy będziemy wybierać radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Dokonany podział umożliwia Żółwinowi i Tereni wyłonienie jednego radnego w naszego terenu.

Cztery lata temu wybory do Rady Miejskiej przypominały wybory do Sejmu: stawialiśmy krzyżyk przy nazwisku jednego z kandydatów na liście danego komitetu wyborczego. Jeśli komitet uzyskał przeszło 5 proc. głosów w gminie, dokonywano podziału mandatów proporcjonalnie do uzyskanego wyniku. Przy tamtym systemie mogło dojść do sytuacji, gdy dwie miejscowości o podobnej liczbie mieszkańców – Żółwin i Owczarnia, miały w radzie różną liczbę radnych (Żółwin – jednego, Owczarnia – troje).

Obecnie Owczarnia, podobnie jak Żółwin wraz z Terenią, są jednomandatowymi okręgami, mogą zatem wyłonić po jednym radnym. Na Brwinów przypada 12 mandatów, na Kanie i Otrębusy – po 2, Parzniew – 1. Pozostałe dwa mandaty obsadzą mniejsze sołectwa zgrupowane w dwóch okręgach.

Nowa ordynacja może okazać się niekorzystna dla naszej enklawy (Owczarni, Żółwina i Tereni), którą od pozostałej części gminy Brwinów oddziela Podkowa Leśna. Nasze interesy są zbieżne – np. budowa kanalizacji. Tempo realizacji tej inwestycji zależy od Rady Miejskiej uchwalającej budżet gminy. W nowej kadencji Owczarnia oraz Żółwin z Terenią mogą mieć w niej jedynie dwóch radnych, a nie czterech jak obecnie. (ike)skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie online football manager