środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Jestem z miasta

13.11.2014


Ludzie, którzy przenoszą się z miasta na wieś, "bardzo rzadko uczestniczą w prawdziwym życiu wiejskim i nie kontaktują się z osobami od dawna mieszkającymi na wsi. Czują się od nich lepsi" – twierdzi prof. Maria Halamska w wywiadzie dla "Dziennika. Gazety Prawnej".

Z drugiej strony, zdaniem socjolożki, przybysze traktują dom na wsi jako oznakę wyższości wobec przyjaciół i znajomych z miasta, z którym nadal są związani (w nim pracują, w nim uczą się ich dzieci). Dom na wsi jest dla nich świadectwem zamożności i nawiązania do tradycji szlacheckich – "każdy może być panem w swojej posiadłości".

Prof. Maria Halamska uważa, że moda na przenoszenie się z miasta na wieś jest związana z gloryfikacją życia na wsi: "Postrzegamy wieś w sposób infantylny, narzucony przez kulturę masową, zwłaszcza seriale, które zazwyczaj życie na prowincji pokazują w sposób kompletnie nieprawdziwy". Mieszkanie na wsi nie jest idyllą. Socjolożka zwraca uwagę na jedną z uciążliwości: dowożenie dzieci do szkół w mieście, które zazwyczaj są lepsze niż miejscowe. Cały wywiad w "Dzienniku. Gazecie Prawnej" nr 217/2014. (ike)

skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie football manager online