sobota, 13 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Lista obecności

24.09.2012


31 osób wpisało się na listę uczestników niedzielnego zebrania wiejskiego, które zadecydowało o rozdzieleniu funduszu sołeckiego w przyszłym roku (chodzi o kwotę 29 457,80 zł). - Większość mieszkańców naszej wsi wciąż nie interesuje się sprawami, które ich dotyczą – żali się zolwin.pl sołtys Karol Marchwiak.

Zebranie wiejskie przyjęło propozycje Rady Sołeckiej wydania pieniędzy. Najwięcej – 13 tys. złotych – pochłonie wymiana wiat na przystankach szkolnych. Na sprzątnie, wykaszanie poboczy i odśnieżanie chodników przeznaczono 7457 zł, zaś na akcesoria i materiały do odśnieżarki, która będzie oczyszczać chodniki przy Kasztanowej i Szkolnej – 3 tys. Taką samą kwotę przewidziano na zakup nowych krzeseł dla Ochotniczej Straży Pożarnej oraz organizację działań integracyjnych (Sprzątanie Świata, Piknik Rodzinny, imprezy na Orliku).

W zebraniu wiejskim wziął udział Arkadiusz Kosiński. Burmistrz potwierdził podaną przez nas w ubiegłym tygodniu informację o wyłonieniu wykonawcy odwodnienia w rejonie ulic Nadarzyńskiej, Mokrej i Łąkowej. Inwestycja powinna być gotowa w przyszłym roku. Natomiast budowa kanalizacji ruszy nie wcześniej niż w 2018 r. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa przedszkola za placem zabaw przy Nadarzyńskiej. W przyszłym roku gmina nie przewiduje uruchomienia własnych środków na ten cel.

Niepokoi informacja podana przez Burmistrza, że tej zimy Starostwo Powiatowe w Pruszkowie nie przekaże gminom pieniędzy na odśnieżanie ulic o statusie dróg powiatowych (w Żółwinie to Nadarzyńska od granicy z Owczarnią do Słonecznej, Słoneczna i Graniczna od Słonecznej do granicy wsi z Książenicami). Powiat ma sam zadbać o stan powiatowych dróg, zaś gmina ograniczy się do odśnieżania ulic gminnych. Czy Pruszków zatroszczy się o powiatowe drogi w Żółwinie? Dla naszej wsi ich stan ma kluczowe znaczenie, z punktu widzenia powiatu ich rola jest nieporównywalna z ulicami w Pruszkowie lub Komorowie.

Burmistrz obiecał poprawę przejezdności ulicy Młochowskiej oraz oświetlenia (m.in. ul. Szkolnej). Odpowiadając na narzekanie, że rozkład jazdy autobusów jest niedostosowany do czasu odjazdów kolejki WKD w czasie trwającego obecnie remontu, Arkadiusz Kosiński zwrócił uwagę na niewielką liczbę pasażerów korzystających z autobusu. Gmina zamierza przeprowadzić analizę w tej sprawie – nie można wykluczyć zmniejszenia liczby kursów. (ike)



skomentuj na FB

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

Przetarg na Młochowską unieważniony

10.04.2024

Mimo zgłoszenia trzech ofert gmina Brwinów unieważniła przetarg na rozbudowę ul. Młochowskiej od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie