środa, 17 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Morwa żółwińska, jedwab milanowski

11.10.2017


Mieszkańcy Milanówka powinni otrzymać w najbliższym czasie do posadzenia sto sztuk morwy. Ich zakup zostanie sfinansowany z budżetu obywatelskiego. Może w funduszu sołeckim znalazłyby się środki na sprowadzenie do Żółwina sadzonek morwy wielkolistnej żółwińskiej?

W czerwcu ub.r. otwarto historyczny jedwabny szlak z Milanówka do Żółwina, w przyszłym roku obie miejscowości mógłby połączyć szlak morwy, bez której nie byłoby jedwabiu naturalnego.

Odpowiedzialni za akcję urzędnicy z Milanówka przyznali zolwin.pl, że pojawił się problem ze znalezieniem odpowiednich sadzonek. Chcieliby, aby miały one co najmniej półtora metra wysokości, co zwiększyłoby szanse przyjęcia się morwy. Do Żółwina można by sprowadzić niewielkie, za to szybko rosnące sadzonki morwy wielkolistnej żółwińskiej, którą na dużą skalę uprawiano w naszej wsi przez kilkadziesiąt lat. W 1971 r. ukazała się książka Józefa Choynowskiego "Morwa wielkolistna żółwińska selekcyjna do wychowu jedwabników". (ike)

skomentuj na FB

Przetarg na kanalizację Słonecznej rozstrzygnięty

15.04.2024

Firma MARTEL z Milęcina zbuduje kanalizację sanitarną wraz z odgałęzieniami kanalizacyjnymi w ul. Słonecznej, na odcinku od Nadarzyńskiej do Działkowej.

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie