środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Nasi barbarzyńcy

21.10.2014


Dzisiejszy Żółwin był częścią mazowieckiego ośrodka hutniczego, drugiego co do wielkości centrum metalurgicznego barbarzyńskiej - niewchodzącej w skład Imperium Rzymskiego - Europy. W ostatnich wiekach przed naszą erą i na początku nowej ery na naszym terenie dymiły tysiące rozgrzanych do 1200 stopni glinianych pieców jednorazowych, w których wytapiano żelazo z rudy darniowej. Miejscowi rzemieślnicy wyrabiali z niej broń, narzędzia, ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Mieczami z naszych stron walczyły plemiona atakujące Imperium Rzymskie.

O tym, jak żyli mieszkańcy osiedli hutniczych na naszej ziemi, opowiada najnowocześniejsza wystawa archeologiczna w Polsce w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. My obejrzeliśmy ją we wtorek w ramach prezentacji prasowej z udziałem prezydenta Pruszkowa Jana Starzyńskiego, dyrektor muzeum Doroty Słowińskiej i autorki projektu wystawy Marty Narbutt. Od soboty, 25 października, ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich – do 9 listopada można ją zwiedzać bezpłatnie. (ike)

Zdjęcie: Paweł Tkaczyk

skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie