21.10.2014
Dzisiejszy Żółwin był częścią mazowieckiego ośrodka hutniczego, drugiego co do wielkości centrum metalurgicznego barbarzyńskiej - niewchodzącej w skład Imperium Rzymskiego - Europy. W ostatnich wiekach przed naszą erą i na początku nowej ery na naszym terenie dymiły tysiące rozgrzanych do 1200 stopni glinianych pieców jednorazowych, w których wytapiano żelazo z rudy darniowej. Miejscowi rzemieślnicy wyrabiali z niej broń, narzędzia, ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Mieczami z naszych stron walczyły plemiona atakujące Imperium Rzymskie.
O tym, jak żyli mieszkańcy osiedli hutniczych na naszej ziemi, opowiada najnowocześniejsza wystawa archeologiczna w Polsce w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. My obejrzeliśmy ją we wtorek w ramach prezentacji prasowej z udziałem prezydenta Pruszkowa Jana Starzyńskiego, dyrektor muzeum Doroty Słowińskiej i autorki projektu wystawy Marty Narbutt. Od soboty, 25 października, ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich – do 9 listopada można ją zwiedzać bezpłatnie. (ike)
Zdjęcie: Paweł Tkaczyk
10.06.2022
Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.
27.04.2022
W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.
13.04.2022
Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.