środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Nasza wyspa

17.07.2014


Agencja Nieruchomości Rolnych chce przeznaczyć większość należącego do niej stuhektarowego terenu między Szkolną a strumykiem oddzielającym naszą wieś od Owczarni pod zabudowę. ANR zgłosiła uwagę w tej sprawie do opracowanego w gminie Brwinów planu przeznaczenia tego terenu – poinformowano na czwartkowym posiedzeniu Komisji Rozwoju i Kształtowania Polityki Przestrzennej Rady Miejskiej.

Przedstawiony na posiedzeniu przez architekta Piotra Sudrę plan przewiduje zabudowę mniej więcej jednej trzeciej terenu. Domy jednorodzinne (na działkach o powierzchni 1000-1500 metrów kwadratowych) oraz obiekty usługowe i użyteczności publicznej znajdowałyby się w dwóch skupiskach. Pierwsze zlokalizowane byłoby w rejonie skrzyżowania ulicy Szkolnej z Polną. W tym miejscu planowana jest 32-metrowa aleja piesza prowadząca do zielonych obszarów rekreacji i wypoczynku. Kończyłaby się skwerem z tzw. dominantą (np. pomnikiem).

Drugie skupisko zabudowy przewidziano obok Orlika – dochodziłoby ono prawie do cmentarza zlokalizowanego w odległości ok. 400 metrów od Szkolnej. Obszary zabudowy przedzielałaby strefa zieleni łącząca nowe tereny rekreacyjne z lasem po drugiej stronie ulicy. Zachowane zostałyby samosiejki.

Zasadnicze tereny rekreacyjne znaleźć się mają wokół starego sosnowego lasku z malowniczą drogą galopową (ta nazwa pochodzi z czasów, gdy nadawała się ona do jazdy konnej). I właśnie ten obszar (z wyłączeniem lasu) Agencja Nieruchomości Rolnych chciałaby przeznaczyć pod budownictwo jednorodzinne. Gdyby dopięła swego, trzeba by zapomnieć o atrakcyjnym parku, łąkach rekreacyjnych, ścieżkach rowerowych, drogach do jazdy konnej.

W czasie dyskusji radny Mieczysław Zieliński zgłosił szereg uwag do planu (m.in. zakazania umieszczania reklam wielkopowierzchniowych). Członek Rady Sołeckiej Żółwina Paweł Komender zwrócił m.in. uwagę na brak informacji o wyłożeniu planu i posiedzeniu komisji. Tomasz Chotkowski opowiedział o ankiecie rozprowadzonej wśród mieszkańców Żółwina. Wynika z niej, że najbardziej brakuje nam terenów rekreacyjnych.

Piotr Sudra nazwał stuhektarowy teren przy Szkolnej wyspą. Oby pozostał on zieloną wyspą.
(ike)

skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie interactive novel