środa, 25 listopada 2020

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Orlik zza płotu

19.07.2012


Okres wakacyjny mija, wiele dzieci z Żółwina nigdzie nie wyjechało i chętnie korzystałoby z Orlika przez cały dzień. Na zespół boisk wydano ogromne środki, obiekt jest wspaniały, jednak wykorzystuje się go w niewielkim zakresie.

Od ponad roku, po sąsiedzku, obserwowałem budowę Zespołu Boisk Orlik w Żółwinie. Choć oficjalne otwarcie nastąpiło 26 czerwca, już kilka miesięcy wcześniej na teren boisk wchodziły dzieci, młodzież, a często i dorośli. Grali, głównie w piłkę nożną. Teren był oświetlony niewielkimi latarniami całą noc.

Ze zdziwieniem przeczytałem informację na stronie zolwin.pl, że po oficjalnym otwarciu Zespół Boisk Orlik będzie dostępny wyłącznie przez 5 godzin dziennie. Zauważyłem, że latarnie w nocy nie świecą się, a teren nie jest przez nikogo nadzorowany.

Na spotkaniu Rady Sołeckiej naszej wsi 13 czerwca sprawa Orlika była przedmiotem ożywionej dyskusji. Jej wynikiem było pismo skierowane do Burmistrza Gminy Brwinów. Napisaliśmy w nim m.in.: "…oficjalne otwarcie boiska nastąpi dopiero 26 czerwca. Niestety, już obecnie na boisku tym praktycznie bez przerwy przebywa młodzież i dzieci, przechodząc przez płot lub wyłamując zamknięcia. Boisko jest zaśmiecone i zaniedbane. W związku z powyższym zwracamy się o jak najpilniejsze ustanowienie zarządcy tego obiektu i zadbanie o jego ochronę. Jednocześnie sugerujemy, aby funkcję zarządzającego powierzyć dyrektorowi Zespołu Szkół w Żółwinie. Obiekt Orlik jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkół i w naturalny sposób stanowi jego zaplecze sportowo-rekreacyjne. Powierzenie zarządu jakiejkolwiek innej jednostce administracji w Brwinowie, oddalonej o wiele kilometrów, nie zapewni odpowiedniego nadzoru i opieki dla tego obiektu".

Niestety nasz postulat nie został uwzględniony. Tak jak obawialiśmy się, zarządzanie Orlikiem powierzono oddalonemu o kilometry Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Minęło na razie kilka tygodni od uroczystego otwarcia, więc trudno o jednoznaczną ocenę tej decyzji. Obecny harmonogram otwarcia boisk jest według informacji GOK "tymczasowy", być może jeszcze trwają prace nad jego ulepszeniem, ale okres wakacyjny mija, wiele dzieci z Żółwina nigdzie nie wyjechało i chętnie korzystałoby z boisk przez cały dzień. Na jednym z boisk możliwe jest zaaranżowanie, choćby czasowo, kortu tenisowego. Myślę, że znalazłoby się wielu chętnych na jego wykorzystanie. Jak dotychczas na obu boiskach króluje piłka nożna.

Szkoda, że w czasie przedłużonej prawie o rok budowy Orlika nie opracowano programu pełnego i wszechstronnego wykorzystania tego wspaniałego obiektu od pierwszego dnia.
Paweł Komender

Przez większość dnia Orlik jest zamknięty

skomentuj na FB

Inwestycje w Żółwinie 2021

20.11.2020

4,5 mln zł, zgodnie z projektem uchwały budżetowej gminy Brwinów na przyszły rok, zostanie przeznaczonych na rozbudowę szkoły podstawowej, zaś 590 tys. na modernizację Orlika. Zapewne w ciągu najbliższych lat zmieni się sama ul. Szkolna.

Fundusze sołeckie Żółwina i Tereni

20.11.2020

Prawie 61 tys. zł ma wynieść w 2021 r. fundusz sołecki Żółwina, zaś niespełna 16 tys. Tereni.

Alarmy smogowe w trzech kolorach

10.11.2020

Żółty – nie palimy w kominkach, pomarańczowy – nie grillujemy, czerwony – nie kosimy kosiarkami spalinowymi. To wybrane przykłady ograniczeń związanych z programem ochrony powietrza na Mazowszu. Przytaczamy pełny tekst informacji Urzędu Gminy Brwinów w tej sprawie.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie