środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Ossendowski na pikniku

12.06.2014


Zmarły w styczniu 1945 r. w pałacu w Żółwinie Antoni Ferdynand Ossendowski będzie bohaterem pikniku, który rozpocznie się w sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy Nadarzyńskiej. To okazja do obejrzenia archiwalnych zdjęć, kupienia bestsellerowej książki "Przez świat ludzi, zwierząt i bogów" i zapytania Witolda Michałowskiego o tajemnicę skarbu barona von Ungerna.

Ossendowski przed wojną był najczęściej czytanym polskim pisarzem za granicą, postacią rozpoznawalną w odległych zakątkach globu, które przemierzył jako podróżnik. Natknęli się na niego w Afryce bohaterowie wiersza "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki": "Nagle patrzą, co to znaczy/ Ludzka głowa leży w piasku,/ Głowa rzekła - jak się macie?/ Ja nie bardzo, ledwie żyję, /Gdyż piaszczysta straszna burza/ Zasypała mnie po szyję!/ Odkopali go czym prędzej/ Do murzyńskiej wiodą wioski./ A tam krzyczą - niech nam żyje/ Pan profesor Ossendowski".

W PRL Ossendowski żył głównie w owym wierszu Kornela Makuszyńskiego – książek pisarza nie wznawiano, a wydane przed wojną wycofano z bibliotek. Powodem pośmiertnych represji była biografia "Lenin", w której przywódca bolszewików został przedstawiony jako niemiecki agent i zbrodniarz.

Dopiero na przełomie lat 80. i 90. Ossendowski wrócił do księgarń i bibliotek. Na pikniku w Żółwinie pojawią się stoiska dwóch oficyn szczególnie zasłużonych w popularyzowaniu pisarza – Zysk i S-ka oraz LTW. Warszawskie Archiwum Akt Nowych pokaże swoje zbiory dotyczące pisarza (są w nich m.in. zdjęcia jego przedwojennego mieszkania przy Grójeckiej pełnego egzotycznych przedmiotów).

Atrakcją pikniku będzie możliwość porozmawiania z Witoldem Michałowskim, który śladami Ossendowskiego przemierzył m.in. stepy Mongolii, pustynię Gobi, Zabajkale, dawne tereny Ordy Nogajskiej. Michałowski jest m.in. autorem książek "Testament barona Ungerna", „Tajemnica Ossendowskiego” i "Wielkie safari Antoniego O. Kim był Antoni Ferdynand Ossendowski?". W swoim domu w Michalinie stworzył prywatne muzeum zmarłego w Żółwinie pisarza. Owa śmierć jest także pełna zagadek, otoczona mniej i bardziej fantastycznymi opowieściami. One z pewnością zostaną przywołane w czasie pikniku. Pomysłodawcą imprezy jest mieszkaniec Żółwina, historyk Włodzimierz Domagalski.

Piknik to część brwinowskiego Festiwalu Otwarte Ogrody – imprezy, której ideą jest zachęcenie mieszkańców do otwierania swoich posesji, urządzania w ogrodach spotkań, pokazów, koncertów. Nie chodzi tu o żadne wielkie imprezy, lecz nawiązywanie kontaktów, integrację.
K.P.
Książki Ossendowskiego na majowych Warszawskich Targach Książki na Stadionie Narodowym

skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie football manager online