sobota, 13 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Plon niesiemy, plon...

30.07.2012


W niedzielę 19 sierpnia na placu Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Nadarzyńskiej już po raz dziewiąty odbędą się Dożynki Gminne – największa impreza promocyjna Żółwina. Opowiada o niej sołtys KAROL MARCHWIAK.

Na pomysł urządzenia w Żółwinie dożynek wpadliśmy wspólnie z radnym Mieczysławem Zielińskim. Pierwsze dożynki – w 2003 r. – zorganizowaliśmy trochę po amatorsku. Za scenę służyła przyczepa TIR-a. Ale impreza okazała się na tyle udana, że ciężar jej organizacji w następnych latach wzięły na siebie władze gminy.

Za scenografię i program artystyczny odpowiada Gminny Ośrodek Kultury. Wśród wykonawców, którzy występowali na żółwińskich dożynkach, byli m.in. członkowie zespołu "Mazowsze" ze zmarłym w 2006 r. solistą Stanisławem Jopkiem oraz Janusz Laskowski, wykonawca "Kolorowych jarmarków" i innych popularnych wakacyjnych przebojów.

Dożynki w Żółwinie przypominają o starych rolniczych tradycjach naszej wsi i gminy. Podobnie jak każdy sołtys z gminy Brwinów przygotowuję dożynkowy kosz. Wkładam do niego plony z naszych pól (zostało ich bardzo niewiele) i ogrodów. Do żółwińskiej marchwi, pietruszki, cebuli, śliw, grusz, jabłek dodaję kupione na targu dynie, kabaczki, winogrona. Całość przystrajam kłosami zbóż i kwiatami.

Dożynkami gminnymi zaraziliśmy Nadarzyn. Za naszym przykładem poszedł Pruszków, który organizuje Dożynki Powiatowe.

Dziś chyba niewiele osób pamięta, że tradycję lokalnych dożynek w powiecie pruszkowskim pierwszy zaczął przywracać Żółwin. (not. ike)

Na swojską nutę

skomentuj na FB

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

Przetarg na Młochowską unieważniony

10.04.2024

Mimo zgłoszenia trzech ofert gmina Brwinów unieważniła przetarg na rozbudowę ul. Młochowskiej od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie