czwartek, 03 grudnia 2020

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Plon niesiemy, plon...

30.07.2012


W niedzielę 19 sierpnia na placu Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Nadarzyńskiej już po raz dziewiąty odbędą się Dożynki Gminne – największa impreza promocyjna Żółwina. Opowiada o niej sołtys KAROL MARCHWIAK.

Na pomysł urządzenia w Żółwinie dożynek wpadliśmy wspólnie z radnym Mieczysławem Zielińskim. Pierwsze dożynki – w 2003 r. – zorganizowaliśmy trochę po amatorsku. Za scenę służyła przyczepa TIR-a. Ale impreza okazała się na tyle udana, że ciężar jej organizacji w następnych latach wzięły na siebie władze gminy.

Za scenografię i program artystyczny odpowiada Gminny Ośrodek Kultury. Wśród wykonawców, którzy występowali na żółwińskich dożynkach, byli m.in. członkowie zespołu "Mazowsze" ze zmarłym w 2006 r. solistą Stanisławem Jopkiem oraz Janusz Laskowski, wykonawca "Kolorowych jarmarków" i innych popularnych wakacyjnych przebojów.

Dożynki w Żółwinie przypominają o starych rolniczych tradycjach naszej wsi i gminy. Podobnie jak każdy sołtys z gminy Brwinów przygotowuję dożynkowy kosz. Wkładam do niego plony z naszych pól (zostało ich bardzo niewiele) i ogrodów. Do żółwińskiej marchwi, pietruszki, cebuli, śliw, grusz, jabłek dodaję kupione na targu dynie, kabaczki, winogrona. Całość przystrajam kłosami zbóż i kwiatami.

Dożynkami gminnymi zaraziliśmy Nadarzyn. Za naszym przykładem poszedł Pruszków, który organizuje Dożynki Powiatowe.

Dziś chyba niewiele osób pamięta, że tradycję lokalnych dożynek w powiecie pruszkowskim pierwszy zaczął przywracać Żółwin. (not. ike)

Na swojską nutę

skomentuj na FB

Graniczna nabiera kształtu

27.11.2020

Jeszcze dziś ma zakończyć się utwardzanie tłuczniem Granicznej, od Pieczarkowej do początku nawierzchni z destruktu.

Inwestycje w Żółwinie 2021

20.11.2020

4,5 mln zł, zgodnie z projektem uchwały budżetowej gminy Brwinów na przyszły rok, zostanie przeznaczonych na rozbudowę szkoły podstawowej, zaś 590 tys. na modernizację Orlika. Zapewne w ciągu najbliższych lat zmieni się sama ul. Szkolna.

Fundusze sołeckie Żółwina i Tereni

20.11.2020

Prawie 61 tys. zł ma wynieść w 2021 r. fundusz sołecki Żółwina, zaś niespełna 16 tys. Tereni.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie football manager online