poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Po drugiej stronie kranu

12.06.2013


Chcesz wiedzieć, skąd się bierze woda w twoim kranie podłączonym do miejskiej sieci wodociągowej? W najbliższą sobotę i niedzielę nadarza się rzadka okazja zobaczenia Stacji Uzdatniania Wody w Brwinowie.

Żółwińska kranówa jest zdecydowanie smaczniejsza od warszawskiej, a to dlatego, że woda pitna gminy Brwinów pochodzi nie z rzeki wzbogaconej o całą tablicę Mendelejewa, lecz z zasobów wód podziemnych, a konkretnie z trzech studni znajdujących się na głębokości 62,5 i 54,2 i 64 metrów. Najgłębsza studnia jest zarazem najmłodsza – powstała w związku z rozbudową Stacji Uzdatniania Wody (SUW) w Brwinowie przy ul. 11 Listopada 5. Dzięki tej inwestycji wydajność stacji zwiększy się ze 120 do 200 metrów sześciennych na godzinę. Mieszkańcy tzw. górnego Żółwina (okolic ul. Granicznej) narzekający na spadki ciśnienia, a nawet okresowe suche krany - szczególnie w czasie podlewania ogrodów przez "dolny" Żółwin – powinni odetchnąć z ulgą.

Uroczyste otwarcie SUW po rozbudowie nastąpi w piątek. W kolejnych dwóch dniach – w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody – ten zamknięty dla postronnych i strzeżony obiekt otworzy się dla wszystkich chętnych. Będzie można zobaczyć stary i nowy budynek stacji, dowiedzieć się, na czym polega uzdatnianie wody, zadać pytanie w sprawie kranówy lub wyrazić osobisty pogląd na jej temat.

W tegorocznym programie brwinowskich Otwartych Ogrodów nie znaleźliśmy żadnej imprezy w Żółwinie. Może warto raz w roku otworzyć swój strzeżony - nierzadko jak brwinowska SUW - ogród? Kolejna okazja będzie w przyszłym roku. (ike)
zdjęcie Biura Promocji Gminy Brwinów

skomentuj na FB

Przetarg na kanalizację Słonecznej rozstrzygnięty

15.04.2024

Firma MARTEL z Milęcina zbuduje kanalizację sanitarną wraz z odgałęzieniami kanalizacyjnymi w ul. Słonecznej, na odcinku od Nadarzyńskiej do Działkowej.

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie