czwartek, 23 września 2021

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Po drugiej stronie kranu

12.06.2013


Chcesz wiedzieć, skąd się bierze woda w twoim kranie podłączonym do miejskiej sieci wodociągowej? W najbliższą sobotę i niedzielę nadarza się rzadka okazja zobaczenia Stacji Uzdatniania Wody w Brwinowie.

Żółwińska kranówa jest zdecydowanie smaczniejsza od warszawskiej, a to dlatego, że woda pitna gminy Brwinów pochodzi nie z rzeki wzbogaconej o całą tablicę Mendelejewa, lecz z zasobów wód podziemnych, a konkretnie z trzech studni znajdujących się na głębokości 62,5 i 54,2 i 64 metrów. Najgłębsza studnia jest zarazem najmłodsza – powstała w związku z rozbudową Stacji Uzdatniania Wody (SUW) w Brwinowie przy ul. 11 Listopada 5. Dzięki tej inwestycji wydajność stacji zwiększy się ze 120 do 200 metrów sześciennych na godzinę. Mieszkańcy tzw. górnego Żółwina (okolic ul. Granicznej) narzekający na spadki ciśnienia, a nawet okresowe suche krany - szczególnie w czasie podlewania ogrodów przez "dolny" Żółwin – powinni odetchnąć z ulgą.

Uroczyste otwarcie SUW po rozbudowie nastąpi w piątek. W kolejnych dwóch dniach – w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody – ten zamknięty dla postronnych i strzeżony obiekt otworzy się dla wszystkich chętnych. Będzie można zobaczyć stary i nowy budynek stacji, dowiedzieć się, na czym polega uzdatnianie wody, zadać pytanie w sprawie kranówy lub wyrazić osobisty pogląd na jej temat.

W tegorocznym programie brwinowskich Otwartych Ogrodów nie znaleźliśmy żadnej imprezy w Żółwinie. Może warto raz w roku otworzyć swój strzeżony - nierzadko jak brwinowska SUW - ogród? Kolejna okazja będzie w przyszłym roku. (ike)
zdjęcie Biura Promocji Gminy Brwinów

skomentuj na FB

Fundusz sołecki podzielony

22.09.2021

15 tys. zł z funduszu sołeckiego Żółwina na 2022 r. ma trafić – zgodnie z decyzją uczestników wtorkowego zebrania wiejskiego - na wykonanie projektu wodociągu łączącego ul. Książenicką w Owczarni z ul. Graniczną.

Fundusz sołecki - zdecydują tylko obecni

15.09.2021

21 września o godz. 18.00 w remizie OSP przy Nadarzyńskiej odbędzie się zebranie wiejskie, którego uczestnicy – bez względu na liczbę – zdecydują o podziale funduszu sołeckiego na przyszły rok, czyli 66451,75 zł.

Fundusz sołecki 2022

06.09.2021

66451,75 zł – taką kwotę można przeznaczyć w przyszłym roku w ramach funduszu sołeckiego na poprawę jakości życia mieszkańców Żółwina. O jej podziale zdecydują uczestnicy zebrania wiejskiego, którego termin powinniśmy poznać w najbliższych dniach.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2021 IKE - Usługi Literackie