środa, 17 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Podkowiański klin

13.08.2017


W 1933 r. mieszkańcy Podkowy Leśnej zwrócili się do gminy Młochów (z siedzibą w Nadarzynie)o przyłączenie do Podkowy części gromady Żółwin.

Podkowa Leśna powstała w 1925 r. na 522 morgach wydzielonych z dóbr brwinowskich. Osiem lat później Towarzystwo Miłośników Miasta Ogrodu Podkowa Leśna zwróciło się do gminy Młochów o wyłącznie z niej i przyłączenie do Podkowy Letniska Młochówek, folwarku Zarybie, osady Borowin, osady Sosnówka i części Owczarni. W owym czasie Młochówek, Zarybie, Borowin i Sosnówka wchodziły w skład gromady Żółwin.

Rada gminy Młochów (z siedzibą w Nadarzynie) na posiedzeniu w październiku 1933 r. przychylnie odniosła się do odłączenia Młochówka (obszar między obecnymi ulicami Reymonta, Krasińskiego, Młochowską i Jana Pawła II), natomiast sprzeciwiła się rezygnacji z pozostałych terenów wymienionych we wniosku, argumentując to uszczupleniem dochodów gminy oraz tym, że powiększona Podkowa Leśna "wrzynałaby się mocno klinem w środek gminy Młochów, co nie może mieć miejsca".

Młochówek został przyłączony do Podkowy Leśnej w 1940 r. Po wojnie podkowiański klin dotarł do rowu RS-11, obejmując nieruchomości o nazwach Borowin, Sosnówka i Ołonka wydzielone z dóbr żółwińskich w 1878 r pod zabudowę letniskową. Zarybie ostatecznie pozostało w Żółwinie. (ike)

Dokument z "Inwentarza zespołu (zbioru) akt archiwum działalności Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna do 1939 r."

skomentuj na FB

Przetarg na kanalizację Słonecznej rozstrzygnięty

15.04.2024

Firma MARTEL z Milęcina zbuduje kanalizację sanitarną wraz z odgałęzieniami kanalizacyjnymi w ul. Słonecznej, na odcinku od Nadarzyńskiej do Działkowej.

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie