sobota, 13 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Pomnik Serca Jezusowego

14.06.2018


Tak właśnie nazywa się figura przy Kasztanowej, jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Żółwinie.

Pomnik Serca Jezusowego ufundowali właściciele żółwińskich gospodarstw rolnych, a poświęcił go w niedzielę 12 grudnia 1937 r. ks. Franciszek Kawiecki, przez niemal 40 lat proboszcz parafii Brwinów, do której należał wówczas Żółwin. W tym samym dniu poświęcono zbudowany staraniem ks. Kawieckiego pierwszy murowany kościół parafialny w Brwinowie.

Ceremonię w Żółwinie uświetniła orkiestra kościelna z Brwinowa oraz chór szkoły powszechnej z Żółwina kierowany przez nauczycielkę Jadwigę Bośniacką. Pod szumną nazwą szkoły powszechnej (czteroklasowej) kryła się sala lekcyjna wynajmowana w zachowanym do dziś domu przy Słonecznej. Jadwiga. Bośniacka z Milanówka była jedyną nauczycielką w tej placówce.

Informację o poświęceniu Pomnika Serca Jezusowego zawdzięczamy "Kurierowi Warszawskiemu". Dziennikarz zapewne był w Żółwinie po raz pierwszy, bowiem zamiast "w Żółwinie" napisał "w Żółwni", na dodatek usytuował figurę nie w naszej wsi, lecz Podkowie Leśnej, przy ul. Żółwińskiej (obecnej Jana Pawła II).

Pomnikiem opiekują się od osiemdziesięciu lat mieszkańcy Żółwina. (ike)skomentuj na FB

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

Przetarg na Młochowską unieważniony

10.04.2024

Mimo zgłoszenia trzech ofert gmina Brwinów unieważniła przetarg na rozbudowę ul. Młochowskiej od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie