wtorek, 28 maja 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Rondo Witaczków

17.05.2023


Zgodnie z podjętą jednogłośnie w środę uchwałą Rady Miejskiej w Brwinowie rondo przy ul. Szkolnej w Żółwinie otrzymało nazwę Ronda Stanisławy Witaczek i Henryka Witaczka. Jak poinformował na posiedzeniu Rady Miejskiej burmistrz Arkadiusz Kosiński, uroczystość nadania nazwy odbędzie się 3 czerwca.
Rodzeństwo Stanisława i Henryk Witaczkowie w czasie I wojny światowej zostało ewakuowane z Warszawy do wchodzącej wówczas także w skład ówczesnej carskiej Rosji Gruzji. W Tyflisie, czyli Tbilisi, Henryk poznał tajniki jedwabnictwa. Po powrocie do kraju wraz z siostrą założył w Milanówku Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą. Wkrótce nazwa Milanówek kojarzyła się w Polsce głównie z jedwabiem, symbolem luksusu.
W 1940 r. Stanisław Witaczek przejął majątek ziemski w Żółwinie wraz z pałacem przy obecnej ul. Nadarzyńskiej. W czasie okupacji zapewnił w naszej miejscowości schronienie wysiedlonym Polakom z Wielkopolski, uchodźcom z zajętych przez Związek Radziecki ziem wschodnich II Rzeczpospolitej, a w 1944 r. – uciekinierom z Warszawy. Wśród nich był jeden z najpopularniejszych przed wojną polskich pisarzy – Ferdynand Ossendowski.
W Żółwinie rodzeństwo Witaczków założyło plantację morwy. W 1948 r., po upaństwowieniu stacji jedwabniczej, rodzeństwo musiało opuścić Żółwin, jednak zapoczątkowaną przez Stanisławę i Henryka tradycję jedwabniczą kontynuował w Żółwinie Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego. Do dziś można kupić sadzonki wyhodowanej w naszej miejscowości morwy wielkolistnej żółwińskiej.
Zgodnie z zapowiedzią burmistrza jesienią w okolicach ronda zostaną posadzone morwy i pojawi się tablica informacyjna na temat jego patronów. (ike)

skomentuj na FB

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

Żółwinianie wielką literą

15.05.2024

Wśród zmian zasad uchwalonych przez Radę Języka Polskiego jest zmiana pisowni nazwy mieszkańców miejscowości. Obecnie, aby być w zgodzie z ortografią, należy pisać „żółwinianin”, „żółwinianka”, „żółwinianie”. Od 1 stycznia 2026 r. małą literę zastąpi wielka. Będą tylko Żółwinianie”, „Żółwinianka”, ”Żółwinianin”.

Żółwin 2030

13.05.2024

Gmina Brwinów opracowała strategię rozwoju gminy do 2030 r. i zachęca mieszkańców do dyskusji, zgłaszania uwag i wniosków. Konsultacje potrwają do 17 czerwca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie