czwartek, 03 grudnia 2020

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Suszej na Mokrej?

27.07.2012


Rada Miejska w Brwinowie podjęła wczoraj decyzję, która może otworzyć drogę do odwodnienia odcinka ulicy Nadarzyńskiej oraz ulicy Mokrej – poinformował zolwin.pl
KAROL MARCHWIAK, sołtys Żółwina.

W czasie czwartkowej sesji Rada Miejska w Brwinowie upoważniła Burmistrza Gminy do podpisania umowy dotacji z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie do kwoty siedmiuset tysięcy złotych. Uzyskane środki zostałyby wykorzystane na wsparcie zadań związanych z odbudową urządzeń i obiektów melioracyjnych oraz ochronę terenów zurbanizowanych przed wodami podsiąkowymi i opadowymi.

Uchwała Rady Miejskiej nie wymienia miejsc, do których trafiłyby pozyskane środki. Karol Marchwiak jest przekonany, że pieniądze zostałyby przeznaczone m.in. na odwodnienie odcinka ulicy Nadarzyńskiej od przepustu zlokalizowanego na wysokości ulicy Bażantów do ulicy Mokrej i wzdłuż Mokrej do rowu melioracyjnego RS 11.

W wyniku zniszczenia zbudowanego w okresie międzywojennym systemu melioracyjnego i zburzenia przepustu pod Nadarzyńską w 2010 i 2011 r. wezbrana woda wdzierała się na posesje, podtapiała domy, przelewała się przez ulicę Nadarzyńską, którą z tego powodu musiano wyłączyć z ruchu.

Sytuację częściowo poprawiło wybudowanie wiosną 2011 r. nowego przepustu pod Nadarzyńską. Jednak dopiero połącznie przydrożnych rowów z rowem RS 11 (głębokim kanałem biegnącym m.in. wzdłuż ulicy Zarybie, który wykopano przed 1878 r.) uchroni mieszkańców przed podtopieniami. (ike)skomentuj na FB

Graniczna nabiera kształtu

27.11.2020

Jeszcze dziś ma zakończyć się utwardzanie tłuczniem Granicznej, od Pieczarkowej do początku nawierzchni z destruktu.

Inwestycje w Żółwinie 2021

20.11.2020

4,5 mln zł, zgodnie z projektem uchwały budżetowej gminy Brwinów na przyszły rok, zostanie przeznaczonych na rozbudowę szkoły podstawowej, zaś 590 tys. na modernizację Orlika. Zapewne w ciągu najbliższych lat zmieni się sama ul. Szkolna.

Fundusze sołeckie Żółwina i Tereni

20.11.2020

Prawie 61 tys. zł ma wynieść w 2021 r. fundusz sołecki Żółwina, zaś niespełna 16 tys. Tereni.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie