sobota, 13 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Szkoła w przedszkolu

04.09.2017


W przyszłym roku rozpocznie się budowa przedszkola, zaś w 2019 r. trafią do niego zerówkowicze oraz uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej – burmistrz Arkadiusz Kosiński podczas poniedziałkowego spotkania z grupą ok. 40 mieszkańców Żółwina i Tereni ujawnił zmianę koncepcji rozbudowy szkoły.

Jej remont rozpocząłby się dopiero po oddaniu do użytku budynku przedszkola przy Nadarzyńskiej, czyli w 2019 r. Po zakończeniu remontu przedszkole pełniłoby swoją właściwą funkcję.

Wbrew wcześniejszym zapewnieniom burmistrza kanalizacja nie przekroczy granicy Żółwina w połowie 2018 r., prawdopodobnie w 2019 r. zostanie zbudowany jej odcinek od granicy z Owczarnią do skrzyżowania ze Szkolną. Na razie kwestią otwartą pozostaje dalszy kierunek kanalizacji naszej wsi – wybór zostanie dokonany między Szkolną a kolejnym odcinkiem Nadarzyńskiej. Projekty przyłączy, za które mieszkańcy zapłacili wiele lat temu przeszło 600 zł, pozostają ważne.

Jeśli gmina uzyska unijne dotacje, w latach 2019-2020 powstanie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż całej ulicy Słonecznej (od Nadarzyńskiej do Granicznej). Modernizacji – poszerzenia i wymiany kostki na bezfazową – doczeka się chodnik wzdłuż Kasztanowej, który otrzyma status ciągu pieszo-rowerowego. W przyszłym roku powstanie krótki odcinek chodnika przy Nadarzyńskiej – od remizy do Wolty.

Opór właścicieli działek przy Szkolnej, którzy nie chcą się zgodzić na propozycje gminy związane z przeznaczeniem ich części na poszerzenie drogi, blokuje budowę chodnika od szkoły do Granicznej. Na tym odcinku prawdopodobnie pojawi się jeden próg spowalniający, za to może zniknąć kilka progów na Szkolnej (na odcinku od Nadarzyńskiej).

Burmistrz obiecał, że do końca roku na części dróg gminnych (m.in. Łąkowej) zostanie ograniczona prędkość do 30 km na godzinę. Burmistrz nie miał dobrych wiadomości dla mieszkańców Młochowskiej, Leśnej i innych ulic oczekujących na poprawę ich nawierzchni.

Temat budowy cmentarza nie umarł, lecz – jak się wyraził burmistrz - pozostaje jednym z najbardziej żywyych. Gmina ma stosowne pozwolenia na budowę, ale nie ma pieniędzy. Za to gmina dołoży do pieniędzy sołeckich Żółwina i Tereni, dzięki czemu w przyszłym roku mieszkańcy Granicznej mogą spodziewać się oświetlenia. (ike)

skomentuj na FB

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

Przetarg na Młochowską unieważniony

10.04.2024

Mimo zgłoszenia trzech ofert gmina Brwinów unieważniła przetarg na rozbudowę ul. Młochowskiej od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie