środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Szkolna za prawie 16 mln

29.08.2022


Ulica Szkolna zmieni zupełnie wizerunek Żółwina – powiedział w czasie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Żółwina i Tereni burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński.
Gruntowna przebudowa Szkolnej - obejmująca m.in. budowę kanalizacji sanitarnej, odcinków sieci wodociągowej, odwodnienia, ronda z pięcioma wlotami, skrzyżowań, ścieżki rowerowej, miejsc parkingowych, ułożenie nowej nawierzchni - pochłonie prawie 16 mln zł. Rozpisany przez gminę przetarg został rozstrzygnięty, 5 września planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą, po 12 miesiącach prace powinny być zakończone. Arkadiusz Kosiński podkreślił, że to największa inwestycja drogowa w historii gminy Brwinów.
Być może w przyszłym roku, jeśli znajdą się środki, zostanie przebudowany odcinek Południowej przy Młochowskiej oraz ulica Młochowska od Południowej i Pieczarkowa w Starej Wsi. Obecne skrzyżowanie Południowej i Młochowskiej ma zastąpić rondo. Celem tej inwestycji jest poprawa dojazdu do trasy S8.
Z kolei poprawę zaopatrzenia w wodę Żółwina i Tereni ma zapewnić m.in. trwająca budowa nowych odcinków sieci wodociągowej w Owczarni (inwestycja pozwoli na podniesienie ciśnienia wody płynącej do naszych miejscowości), połączenie sieci wodociągowej Żółwina i Tereni z siecią Książenic, a być może także uruchomienie nowych złóż wody. W tej chwili trwają poszukiwania wody przy ul. Południowej w Żółwinie. Wykonano odwiert o głębokości ponad 60 metrów. Na razie wydajność złoża jest zbyt mała, by jego eksploatacja była opłacalna, jednak Arkadiusz Kosiński nie traci nadziei – gmina ubiega się o pozwolenie na pogłębienie odwiertu do 99 metrów.
Prawie dwieście domów w Żółwinie ma dostęp do kanalizacji sanitarnej, mimo to jedynie 45 z nich zostało do niej podłączonych do 22 sierpnia. Burmistrz zachęcał, by korzystać z tej możliwości, bo to wygoda i troska nie tylko o środowisko, ale także własną kieszeń. Równocześnie Arkadiusz Kosiński zapowiedział zwiększenie kontroli szczelności szamb.
W spotkaniu zorganizowanym w przedszkolu przy Nadarzyńskiej wzięło udział ok. 30 mieszkańców Żółwina i Tereni.

skomentuj na FB

Bazarek wyborczy

24.02.2024

W sobotę na brwinowskim targowisku można było nie tylko zaopatrzyć się w ziemniaki, pomidory i jabłka, ale także złożyć podpisy pod listami poparcia komitetów wyborczych biorących udział w wyborach samorządowych w naszej gminie.

Dobiega końca najdłuższa kadencja

23.02.2024

7 kwietnia będziemy wybierać burmistrza, radnych Rady Miejskiej Gminy Brwinów, radnych Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poprzedni rząd przedłużył kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, a na dodatek przesunął termin wyborów samorządowych o kilka miesięcy, by nie zbiegał się z wyborami parlamentarnymi.

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie