czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024


Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkami nowej rady sołeckiej.
Żółwin i Terenię łączy nie tylko szkoła, przedszkole, OSP, ulica Graniczna, dojazd do trasy S8, problemy z kanalizacją i chodnikami, ale także historia.
Żółwin i Kopana – nazwa Terenia pojawiła się dużo później - co najmniej od XVI wieku do 1878 r. miały tych samych właścicieli. W 1892 r. Bronisław Komierowski pośłubił Urszulę Czarniecką, wnuczkę właściciela Kopanej i Żółwina Eustachego Marylskiego. Przez wiele lat Komierowscy byli właścicielami Kopanej. W grodziskim archiwum znajduje się „akt urodzenia Tereni” – wydzielenia z folwarku Kopana „majątku Terenia” o powierzchni przeszło 113 mórg. Stało się to 8 listopada 1905 r. Z czasem za Terenię uznano cały obszar dawnego folwarku Kopana.
Terenia zawdzięcza nazwę Teresie, jednej z córek Komierowskich. Trochę szkoda, że urodziny Tereni przypadają 8 listopada, bo to kiepski czas na pikniki i ogniska. Ale z pewnością mamy wiele powodów do wspólnego świętowania urodzin sąsiadki. (ike)

skomentuj na FB

Koalicja Obywatelska wygrała w Żółwiniie i Tereni

10.06.2024

426 mieszkanek i mieszkańców Żółwina i Tereni oddało głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego na Koalicję Obywatelską, na Prawo i Sprawiedliwość – 192.

Burmistrzyni Podkowy czeka na spotkanie z burmistrzem Brwinowa

07.06.2024

„Nie zmienimy granic i położenia naszych miast, a więc musimy nauczyć się współpracować i ja będę dążyć do tego. Mam nadzieję, że będziemy rozmawiać o tym, co możemy wspólnie zrobić, a co możemy podzielić między siebie jako zadania. Czekam na to spotkanie” – powiedziała burmistrzyni Podkowy Leśnej Magdalena Eckhoff w wywiadzie dla „Przeglądu Regionalnego”. Do spotkania powinno dojść w najbliższym czasie.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie