środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Uwaga miny!

25.11.2014


Od kilku dni trwa oczyszczanie Lasu Młochowskiego z niewybuchów. Prace potrwają do 30 września przyszłego roku. – Proszę mieszkańców o niekopanie ziemi w lesie, nieprzekraczanie obszarów oznakowanych tabliczkami "Prace z użyciem materiałów wybuchowych" i otoczonych taśmami, a także trzymanie w czasie spacerów psów na smyczy, gdyż ich kontakt z saperami w czasie rozminowywania mógłby doprowadzić do nieszczęścia – apeluje za pośrednictwem zolwin.pl Piotr Wojtas, koordynator projektu oczyszczania saperskiego z Nadleśnictwa Chojnów.

Podczas sadzenia drzew w pobliżu Karolina, siedziby zespołu "Mazowsze", leśnicy natrafili na kilkanaście pocisków moździerzowych. Na tym terenie w okresie okupacji Niemcy urządzili wielki magazyn amunicji. Zlikwidowano go po wojnie, jednak wiele niewybuchów pozostaje do dziś w ziemi. Potwierdziło to przeszukiwanie 15 hektarów lasu – wykopano tu 1,5 tys. niewybuchów – od spłonek i nabojów do 150-milimetrowych pocisków artyleryjskich. Na tej podstawie Nadleśnictwo Chojnów zadecydowało o rozpoczęciu szeroko zakrojonych prac saperskich. Zlecono je profesjonalnej firmie.

Obejmą one w sumie 248 hektarów (cały Las Młochowski ma ponad 600 hektarów) w północnej części kompleksu. To nie znaczy, że pozostały teren lasu jest całkowicie oczyszczony z niewybuchów. Prace saperskie są prowadzone w ramach ogólnokrajowego projektu Lasów Państwowych współfinansowanego ze środków unijnych, który kończy się w przyszłym roku. Dlatego musiano ograniczyć zakres oczyszczania lasu z niewybuchów do terenów, które uznano za najbardziej niebezpieczne.

Niewybuchy będą składowane w strzeżonym całodobowo magazynie i systematycznie wywożone na poligon, na którym zostaną zdetonowane. (ike)

skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie