30.06.2018
"Latem (…) towarzystwo warszawskie niknie zupełnie. Wszystko, co żyje, wyjeżdża na wieś, do wód lub co najmniej na letnie mieszkania. Te letnie mieszkania to także specjalnie warszawska moda i cecha. Przez lipiec, sierpień i wrzesień każdy "szanujący się" warszawiak, każdy dom zamożniejszy nie może bawić w mieście…, lecz co najmniej za rogatkami Warszawy. (…) W Warszawie zostają tylko mężowie, ci, co obowiązkiem przykuci do miasta, żadną już miarą uciec z niego nie mogą, ale tacy nawet bardzo wczesnym rannym pociągiem przyjeżdżają do Warszawy, a wieczorem wracają znowu na letnie mieszkanie. W niedzielę i święta odbywa się formalna wszystkimi kolejami pielgrzymka, każdy spieszy na wieś do swoich znajomych, zaproszenia na niedzielne obiady są jakby abonamentem" – pisał w latach 80. XIX w. Antoni Zalewski w książce "Towarzystwo warszawskie. Listy do przyjaciółki przez Baronową XYZ".
Letnicy zagościli w Żółwinie ok. 1870 r., początkowo mieli do dyspozycji zabudowania dworskie – pałac przy obecnej Nadarzyńskiej i stojący nieopodal niego stary dwór modrzewiowy. Od lat 80. XIX w. letnie mieszkania oferowały wille Borowin, Sosnówka, Ołonka (dziś to teren Podkowy Leśnej). Dzięki ogłoszeniom w prasie Żółwin w końcu XIX w. stał się znaną podwarszawską miejscowością letniskową. (ike)
Ogłoszenie z "Kuriera Warszawskiego" z 25 kwietnia 1870 r.
07.01.2025
31 grudnia 2024 r. w Żółwinie było zameldowanych – zgodnie z informacją Urzędu Gminy Brwinów – 1920 osób, o 70 więcej niż rok wcześniej. W żadnej innej miejscowości poza Otrębusami, na terenie których trwa duża inwestycja deweloperska, przyrost zameldowanych mieszkanek i mieszkańców nie był tak wysoki jak w naszej wsi.
07.10.2024
Niebawem ul. Pieczarkowa zostanie zamknięta, a dojazd z Żółwina odcięty na kilka miesięcy – poinformował w czasie poniedziałkowego LiveChatu z mieszkańcami wójt gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński.
24.09.2024
Dopiero wykonane w 2013 r. przez gminę Brwinów odwodnienie położyło kres podtopieniom, które co kilka lat w różnych porach roku nękały mieszkańców rejonu Nadarzyńskiej, Mokrej i Łąkowej.