sobota, 13 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Wybory 21 października

14.08.2018


21 października będziemy wybierać burmistrza gminy Brwinów (jeśli żaden z kandydatów nie uzyska przeszło połowy głosów, rozstrzygnięcie zapadnie w drugiej turze 4 listopada), radnych Rady Miejskiej w Brwinowie oraz radnych Rady Powiatu Pruszkowskiego i Sejmiku Mazowieckiego.

Zgodnie z przeforsowanymi przez większość parlamentarną zmianami czas trwania kadencji samorządowej został wydłużony z 4 do 5 lat, zniesiono też jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. Zamiast JOW-u obejmującego Żółwin i Terenię, z którego wybrano w 2014 r. do Rady Miejskiej Józefa Streżyńskiego, obie miejscowości znajdą się w jednym okręgu z Owczarnią i Otrębusami. Z tego okręgu do 21-osobowej Rady Miejskiej w Brwinowie zostanie wybranych pięciu radnych. Zastąpienie wyborów w JOW-ach wyborami proporcjonalnymi sprawia, że nie mają szans małe komitety lokalne, które mogły zaistnieć w ramach okręgów jednomandatowych. Będziemy głosować na listy kandydatów. O tym, kto zostanie wybrany, zdecyduje podział mandatów w ramach całej gminy. W takim systemie w radzie może zasiadać jeden, dwóch, a nawet trzech mieszkańców Żółwina, ale może nie być w niej żadnego żółwinianina.

Obóz władzy pod wpływem oporu społecznego wycofał się z pomysłów połączenia Warszawy i przeszło 30 gmin, w tym gminy Brwinów, w jedno nowe miasto stołeczne Warszawa, a także z zakazu udziału w wyborach wielokadencyjnym wójtom, burmistrzom i prezydentom. Limit sprawowania tych urzędów – dwie pięcioletnie kadencje – zacznie obowiązywać po jesiennych wyborach.

Wraz z ogłoszeniem terminu wyborów oficjalnie ruszyła kampania wyborcza. Niedługo poznamy kandydatów na burmistrza i radnych. (ike)

skomentuj na FB

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

Przetarg na Młochowską unieważniony

10.04.2024

Mimo zgłoszenia trzech ofert gmina Brwinów unieważniła przetarg na rozbudowę ul. Młochowskiej od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie