sobota, 13 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Wybory po nowemu

16.01.2018


Najbliższe wybory samorządowe będą wyglądały inaczej niż te sprzed czterech lat.

Zgodnie z podpisaną we wtorek przez prezydenta nowelizacją prawa wyborczego jesienią (zapewne w listopadzie) nie wybierzemy radnego z jednomandatowego okręgu wyborczego obejmującego Żółwin i Terenię, bo skasowano JOW-y w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców, a do takich zalicza się gmina Brwinów. Podobnie jak do 2010 r. radni gminni zostaną wyłonieni w okręgach wielomandatowych.

Powrót do systemu proporcjonalnego sprawia, że Żółwin nie będzie miał – jak w 2014 r. – gwarantowanego reprezentanta w Radzie Miejskiej w Brwinowie. Możemy nie mieć żadnego, ale możemy mieć ich kilku. To będzie zależeć m.in. od wielkości i granic okręgu wyborczego, w którym znajdzie się Żółwin, oraz wyników głosowania.

Radnych wybierzemy nie na cztero-, lecz pięcioletnią kadencję. Podobnie jak burmistrza, który będzie mógł sprawować mandat nie dłużej niż przez dwie kadencje (liczone od 2018 r.). O tym, kto zostanie burmistrzem, zadecydują – podobnie jak w 2002, 2006, 2010 i 2014 r. - wybory bezpośrednie. (ike)

skomentuj na FB

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

Przetarg na Młochowską unieważniony

10.04.2024

Mimo zgłoszenia trzech ofert gmina Brwinów unieważniła przetarg na rozbudowę ul. Młochowskiej od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie