01.11.2012
Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zaprasza na zwiedzanie Cmentarza Parafialnego w Brwinowie. Chętni (jeśli nie załamie się pogoda) powinni zjawić się w niedzielę 4 listopada o godz. 12.00 przy starej bramie cmentarza – od strony ul. Powstańców Warszawy.
Brwinowska nekropolia jest głównym miejscem spoczynku żółwinian. Tu znajdują się groby najstarszych żółwińskich rodów. Od początku istnienia nasza wieś należała do parafii św. Floriana w Brwinowie, pierwsze zachowane informacje na jej temat pochodzą z 1423 r. Przez kilka stuleci zmarłych, w tym mieszkańców Żółwina, chowano na terenie kościelnym. Tu spoczęli m.in. dziedzic dóbr żółwińskich Roman Rogowski (zm. w 1815 r.) i jego żona Katarzyna (zm. w 1829 r.).
W 1846 r. Rada Administracyjna Królestwa Polskiego w imieniu Mikołaja I, cara Rosji i króla Polski, wydała postanowienie, w którym zabroniła urządzania pochówków na terenach przykościelnych "w celu ochronienia zdrowia ogółu od szkodliwych wyziewów, powstających z psucia się ciała zmarłych". Efektem tego postanowienia było m.in. urządzenie obecnego Cmentarza Parafialnego w Brwinowie.
Najbardziej okazałym obiektem na brwinowskim cmentarzu jest zbudowana na początku XIX w. drewniana kaplica dworska Marylskich - nowych wówczas właścicieli dóbr Książenice. Z czasem kaplica stała się miejscem pochówku członków rodziny. Została przeniesiona na cmentarz brwinowski w 1857 r. przez Eustachego Marylskiego, wtedy także dziedzica Żółwina. Eustachy zmarł w 1871 r. w żółwińskim pałacu - spoczywa w rodzinnej kaplicy-grobowcu.
W młodości Eustachy Marylski wspólnie ze swym dawnym nauczycielem hrabią Fryderykiem Skarbkiem odbył podróż do Europy Zachodniej. Skarbek zwiedzał więzienia, Marylski cmentarze. Efektem tej podróży było wydane w 1829 r. dzieło Marylskiego "Wspomnienia zgonu zasłużonych w narodzie Polaków". To pierwszy polski przewodnik po nekropoliach – zawiera miejsce pochówku (za ziemiach polskich i obczyźnie) kilkuset "zasłużonych w narodzie Polaków" - królów, magnatów, wodzów, duchownych, pisarzy, ludzi nauki i kultury.
Organizatorzy zwiedzania brwinowskiego cmentarza proszą uczestników o przyniesienie zniczy. (ike)
16.01.2025
Zgodnie z budżetem gminy Brwinów największą inwestycją w Żółwinie w tym roku ma być „projektowanie i budowa sieci kanalizacji sanitarnej”, na to zadanie przeznaczono dwa miliony złotych, przy tym nie wskazano, gdzie zostanie ono wykonane.
07.01.2025
31 grudnia 2024 r. w Żółwinie było zameldowanych – zgodnie z informacją Urzędu Gminy Brwinów – 1920 osób, o 70 więcej niż rok wcześniej. W żadnej innej miejscowości poza Otrębusami, na terenie których trwa duża inwestycja deweloperska, przyrost zameldowanych mieszkanek i mieszkańców nie był tak wysoki jak w naszej wsi.
07.10.2024
Niebawem ul. Pieczarkowa zostanie zamknięta, a dojazd z Żółwina odcięty na kilka miesięcy – poinformował w czasie poniedziałkowego LiveChatu z mieszkańcami wójt gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński.