sobota, 13 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Znicze na żółwińskich grobach

01.11.2012


Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zaprasza na zwiedzanie Cmentarza Parafialnego w Brwinowie. Chętni (jeśli nie załamie się pogoda) powinni zjawić się w niedzielę 4 listopada o godz. 12.00 przy starej bramie cmentarza – od strony ul. Powstańców Warszawy.

Brwinowska nekropolia jest głównym miejscem spoczynku żółwinian. Tu znajdują się groby najstarszych żółwińskich rodów. Od początku istnienia nasza wieś należała do parafii św. Floriana w Brwinowie, pierwsze zachowane informacje na jej temat pochodzą z 1423 r. Przez kilka stuleci zmarłych, w tym mieszkańców Żółwina, chowano na terenie kościelnym. Tu spoczęli m.in. dziedzic dóbr żółwińskich Roman Rogowski (zm. w 1815 r.) i jego żona Katarzyna (zm. w 1829 r.).

W 1846 r. Rada Administracyjna Królestwa Polskiego w imieniu Mikołaja I, cara Rosji i króla Polski, wydała postanowienie, w którym zabroniła urządzania pochówków na terenach przykościelnych "w celu ochronienia zdrowia ogółu od szkodliwych wyziewów, powstających z psucia się ciała zmarłych". Efektem tego postanowienia było m.in. urządzenie obecnego Cmentarza Parafialnego w Brwinowie.

Najbardziej okazałym obiektem na brwinowskim cmentarzu jest zbudowana na początku XIX w. drewniana kaplica dworska Marylskich - nowych wówczas właścicieli dóbr Książenice. Z czasem kaplica stała się miejscem pochówku członków rodziny. Została przeniesiona na cmentarz brwinowski w 1857 r. przez Eustachego Marylskiego, wtedy także dziedzica Żółwina. Eustachy zmarł w 1871 r. w żółwińskim pałacu - spoczywa w rodzinnej kaplicy-grobowcu.

W młodości Eustachy Marylski wspólnie ze swym dawnym nauczycielem hrabią Fryderykiem Skarbkiem odbył podróż do Europy Zachodniej. Skarbek zwiedzał więzienia, Marylski cmentarze. Efektem tej podróży było wydane w 1829 r. dzieło Marylskiego "Wspomnienia zgonu zasłużonych w narodzie Polaków". To pierwszy polski przewodnik po nekropoliach – zawiera miejsce pochówku (za ziemiach polskich i obczyźnie) kilkuset "zasłużonych w narodzie Polaków" - królów, magnatów, wodzów, duchownych, pisarzy, ludzi nauki i kultury.

Organizatorzy zwiedzania brwinowskiego cmentarza proszą uczestników o przyniesienie zniczy. (ike)skomentuj na FB

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

Przetarg na Młochowską unieważniony

10.04.2024

Mimo zgłoszenia trzech ofert gmina Brwinów unieważniła przetarg na rozbudowę ul. Młochowskiej od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie football manager online