środa, 25 listopada 2020

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Znicze na żółwińskich grobach

01.11.2012


Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zaprasza na zwiedzanie Cmentarza Parafialnego w Brwinowie. Chętni (jeśli nie załamie się pogoda) powinni zjawić się w niedzielę 4 listopada o godz. 12.00 przy starej bramie cmentarza – od strony ul. Powstańców Warszawy.

Brwinowska nekropolia jest głównym miejscem spoczynku żółwinian. Tu znajdują się groby najstarszych żółwińskich rodów. Od początku istnienia nasza wieś należała do parafii św. Floriana w Brwinowie, pierwsze zachowane informacje na jej temat pochodzą z 1423 r. Przez kilka stuleci zmarłych, w tym mieszkańców Żółwina, chowano na terenie kościelnym. Tu spoczęli m.in. dziedzic dóbr żółwińskich Roman Rogowski (zm. w 1815 r.) i jego żona Katarzyna (zm. w 1829 r.).

W 1846 r. Rada Administracyjna Królestwa Polskiego w imieniu Mikołaja I, cara Rosji i króla Polski, wydała postanowienie, w którym zabroniła urządzania pochówków na terenach przykościelnych "w celu ochronienia zdrowia ogółu od szkodliwych wyziewów, powstających z psucia się ciała zmarłych". Efektem tego postanowienia było m.in. urządzenie obecnego Cmentarza Parafialnego w Brwinowie.

Najbardziej okazałym obiektem na brwinowskim cmentarzu jest zbudowana na początku XIX w. drewniana kaplica dworska Marylskich - nowych wówczas właścicieli dóbr Książenice. Z czasem kaplica stała się miejscem pochówku członków rodziny. Została przeniesiona na cmentarz brwinowski w 1857 r. przez Eustachego Marylskiego, wtedy także dziedzica Żółwina. Eustachy zmarł w 1871 r. w żółwińskim pałacu - spoczywa w rodzinnej kaplicy-grobowcu.

W młodości Eustachy Marylski wspólnie ze swym dawnym nauczycielem hrabią Fryderykiem Skarbkiem odbył podróż do Europy Zachodniej. Skarbek zwiedzał więzienia, Marylski cmentarze. Efektem tej podróży było wydane w 1829 r. dzieło Marylskiego "Wspomnienia zgonu zasłużonych w narodzie Polaków". To pierwszy polski przewodnik po nekropoliach – zawiera miejsce pochówku (za ziemiach polskich i obczyźnie) kilkuset "zasłużonych w narodzie Polaków" - królów, magnatów, wodzów, duchownych, pisarzy, ludzi nauki i kultury.

Organizatorzy zwiedzania brwinowskiego cmentarza proszą uczestników o przyniesienie zniczy. (ike)skomentuj na FB

Inwestycje w Żółwinie 2021

20.11.2020

4,5 mln zł, zgodnie z projektem uchwały budżetowej gminy Brwinów na przyszły rok, zostanie przeznaczonych na rozbudowę szkoły podstawowej, zaś 590 tys. na modernizację Orlika. Zapewne w ciągu najbliższych lat zmieni się sama ul. Szkolna.

Fundusze sołeckie Żółwina i Tereni

20.11.2020

Prawie 61 tys. zł ma wynieść w 2021 r. fundusz sołecki Żółwina, zaś niespełna 16 tys. Tereni.

Alarmy smogowe w trzech kolorach

10.11.2020

Żółty – nie palimy w kominkach, pomarańczowy – nie grillujemy, czerwony – nie kosimy kosiarkami spalinowymi. To wybrane przykłady ograniczeń związanych z programem ochrony powietrza na Mazowszu. Przytaczamy pełny tekst informacji Urzędu Gminy Brwinów w tej sprawie.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie