wtorek, 28 maja 2024

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Żółwin 2030

13.05.2024


Gmina Brwinów opracowała strategię rozwoju gminy do 2030 r. i zachęca mieszkańców do dyskusji, zgłaszania uwag i wniosków. Konsultacje potrwają do 17 czerwca.
W dokumencie wymieniono najważniejsze inwestycje, jakie powinny zostać zrealizowane do 2030 r. Oto co zaplanowano w Żółwinie: budowa cmentarza komunalnego, kolejne etapy kanalizacji (bez wskazania ulic), rozbudowa szkoły, modernizacja sali spotkań i szkoleń w budynku OSP, budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Słonecznej - od Południowej do Granicznej, budowa drogi rowerowej wzdłuż Granicznej – od Słonecznej do granicy z powiatem grodziskim, rozbudowa skrzyżowania ul. Południowej z Młochowską wraz z rozbudową Młochowskiej i Pieczarkowej do granicy z gminą Nadarzyn (już wyłoniono wykonawcę), przebudowa i rozbudowa ul. Południowej oraz Nadarzyńskiej - od Słonecznej do Młochowskiej.
„Gmina podzielona jest na 2 części, sołectwa Owczarnia, Żółwin i Terenia oddzielone są od pozostałej części gminy przez obszar miasta Podkowa Leśna (należący do innego powiatu)” – czytamy w dokumencie, jednak brakuje w nim propozycji złagodzenia wynikających stąd problemów. Chodzi m.in. o współpracę gminy Brwinów z Podkową Leśną, która w ostatnich latach szwankowała. Wystarczy wspomnieć wojnę o wodę, która toczyła się także na sali sądowej. W projekcie nie wspomniano o dawnym pomyśle przebudowy Kasztanowej, budowy wzdłuż tej ulicy ciągu pieszo-rowerowego. A wydawałoby się, że Kasztanowa, „brama Żółwina” powinna być od dawna skanalizowana i mieć nie mniej reprezentacyjny charakter niż Szkolna.
Nie znaleźliśmy pomysłów na integrację naszych sołectw z północną częścią gminy Brwinów – poza budową cmentarza komunalnego. Na liście priorytetowych inwestycji nie znalazł się żaden obiekt sportowy. Tymczasem Żółwin ma potencjał, by stać się lokalnym centrum sportu i rekreacji.
Projekt przypomina, że północna część Żółwina wchodzi w skład Warszawskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego i podkreśla: „konieczne jest stosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń zgodnie z rozporządzeniem odnoszącym się do jego istnienia”. Patrząc na intensywną zabudowę Łąkowej, trudno uwierzyć, że to obszar krajobrazu chronionego.
Dokument podkreśla konieczność ochrony obiektów zabytkowych „będących elementem lokalnej tradycji czy też lokalnego kolorytu”. Jakiej ochronie podlegają zabudowania „Wolty”? Ich fragment pochodzi z XVIII w. i jest najstarszym obiektem w Żółwinie przypominającym o jego folwarcznej przeszłości.
Skoro gmina zaprasza do udziału w dyskusji, warto skorzystać z okazji i wziąć w niej udział.
Wielkim kapitałem Żółwina jest aktywność mieszkanek i mieszkańców. (ike)

Ul. Południowa

skomentuj na FB

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

Żółwinianie wielką literą

15.05.2024

Wśród zmian zasad uchwalonych przez Radę Języka Polskiego jest zmiana pisowni nazwy mieszkańców miejscowości. Obecnie, aby być w zgodzie z ortografią, należy pisać „żółwinianin”, „żółwinianka”, „żółwinianie”. Od 1 stycznia 2026 r. małą literę zastąpi wielka. Będą tylko Żółwinianie”, „Żółwinianka”, ”Żółwinianin”.

Żółwin rośnie najszybciej w gminie

08.05.2024

Prawie co trzecia osoba zameldowana w 2023 r. w gminie Brwinów pochodzi z Żółwina.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie