czwartek, 23 września 2021

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Żółwin się bawi!

28.05.2019


Wypróbowana w 2016 r. łąka sołtysa Karola Marchwiaka przy ul. Granicznej 15 czerwca znowu będzie miejscem pikniku z atrakcjami, m.in. pokazami żółwińskich strażaków i przejażdżkami zaprzęgami konnymi.

Tradycje dobrej zabawy w Żółwinie sięgają odległych czasów. Najstarsi mieszkańcy pamiętają zespół harmonisty Józefa Kindzierskiego z Owczarni, który przygrywał na weselach i zabawach. Przed wojną zabawy i potańcówki na dechach służyły zdobyciu pieniędzy na budowę szkoły przy obecnej ul. Szkolnej. Organizowano na nich loterie, nagrodami były podarowane przez mieszkańców gołębie, kurczaki, prosiaki. Podobne zabawy urządzane po wojnie pomogły w budowie pierwszej remizy OSP.

„Uczestnicy dożynek nie mogli długo wytrzymać przy stołach i natychmiast zaczęli tańczyć, jak tylko nadarzyła się okazja” – tak reporter Polskiego Radia relacjonował w 1948 r. zabawę na terenie pałacu przy obecnej ul. Nadarzyńskiej. Żółwin znany był z zamiłowania do zabawy i tańca, co potwierdził w czasie gminnych dożynek organizowanych w naszej wsi od 2003 do 2014 r.

W 2016 r. odbył się pierwszy piknik na łące sołtysa. Oby tegoroczny, organizowany przez sołtysa, radę sołecką, OSP Żółwin, Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej i Stowarzyszenie Nasz Żółwin, okazał się równie udany! (ike)

skomentuj na FB

Fundusz sołecki podzielony

22.09.2021

15 tys. zł z funduszu sołeckiego Żółwina na 2022 r. ma trafić – zgodnie z decyzją uczestników wtorkowego zebrania wiejskiego - na wykonanie projektu wodociągu łączącego ul. Książenicką w Owczarni z ul. Graniczną.

Fundusz sołecki - zdecydują tylko obecni

15.09.2021

21 września o godz. 18.00 w remizie OSP przy Nadarzyńskiej odbędzie się zebranie wiejskie, którego uczestnicy – bez względu na liczbę – zdecydują o podziale funduszu sołeckiego na przyszły rok, czyli 66451,75 zł.

Fundusz sołecki 2022

06.09.2021

66451,75 zł – taką kwotę można przeznaczyć w przyszłym roku w ramach funduszu sołeckiego na poprawę jakości życia mieszkańców Żółwina. O jej podziale zdecydują uczestnicy zebrania wiejskiego, którego termin powinniśmy poznać w najbliższych dniach.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2021 IKE - Usługi Literackie