środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Aktualności

Żółwińskie spotkania z historią

23.11.2014


Jedyną ocalałą z Powstania Warszawskiego radiostację przewieziono do pałacu Janusza Regulskiego na Zarybiu (obecnie mieści się tu Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna). Nadzór nad nią sprawował Stefan Korboński, który z jej pomocą utrzymywał kontakt z rządem polskim w Londynie. W sobotę, 29 listopada, o godz. 16.00 na terenie OSP przy Nadarzyńskiej 25 odbędzie się spotkanie poświęcone Stefanowi Korbońskiemu i Polskiemu Państwu Podziemnemu.

Impreza odbywa się w ramach "Żółwińskich spotkań z historią" organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Żółwina i Tereni. Partnerami sobotniego wydarzenia są: Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie, Fundacja im. Stefana Korbońskiego i Solidarność Walcząca.

Mariusz Olczak, kierownik Oddziału Archiwów Społecznych Archiwum Akt Nowych, przybliży historię Polskiego Państwa Podziemnego, zaś Roman Rybicki, prezes Fundacji im. Stefana Korbońskiego, opowie o życiu i działalności Stefana Korbońskiego, który był m.in. Delegatem Rządu na Kraj.

W czasie spotkania przedstawione zostaną relacje dźwiękowe Stefana Korbońskiego oraz fragmenty wspomnień Janusza Regulaskiego i jego syna Jerzego. Będzie można także kupić po korzystnej cenie publikacje Fundacji im. Stefana Korbońskiego oraz otrzymać wydawnictwa Archiwum Akt Nowych. Na spotkanie zapraszają: Włodzimierz Domagalski, Paweł Komender, Roman Rybicki i Anna Sobczak.(ike)

skomentuj na FB

Destruktem od Jana Pawła II do Sarenki

10.06.2022

Po utwardzeniu destruktem ul. Młochowskiej na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej do wymiany nawierzchni pozostał już tylko fragment tego ważnego nie tylko dla Żółwina szlaku komunikacyjnego – między ul. Sarenki a Pieczarkową.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Destrukt na kolejnych ulicach

13.04.2022

Zgodnie z informacją przekazaną przez burmistrza Arkadiusza Kosińskiego na Facebooku w tym roku w Żółwinie przewidziane są do utwardzenia destruktem bitumicznym ulice: Młochowska - na odcinku od Leśnej do Nadarzyńskiej, Krótka (łączy Młochowską i Zarybie), Leśne Echa (odchodzi od Południowej) oraz Żwirka i Muchomorka (odchodzi od ul. Leśne Echa). W Tereni powinna być utwardzona ul. Jagodowa – od posesji nr 12 do końca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie projektowanie stron www