Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

sobota, 26 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Jednomandatowy Żółwin

(25.07.2014) - wspólne sprawy

W tym roku po raz pierwszy będziemy wybierać radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Dokonany podział umożliwia Żółwinowi i Tereni wyłonienie jednego radnego w naszego terenu.

Cztery lata temu wybory do Rady Miejskiej przypominały wybory do Sejmu: stawialiśmy krzyżyk przy nazwisku jednego z kandydatów na liście danego komitetu wyborczego. Jeśli komitet uzyskał przeszło 5 proc. głosów w gminie, dokonywano podziału mandatów proporcjonalnie do uzyskanego wyniku. Przy tamtym systemie mogło dojść do sytuacji, gdy dwie miejscowości o podobnej liczbie mieszkańców – Żółwin i Owczarnia, miały w radzie różną liczbę radnych (Żółwin – jednego, Owczarnia – troje).

Obecnie Owczarnia, podobnie jak Żółwin wraz z Terenią, są jednomandatowymi okręgami, mogą zatem wyłonić po jednym radnym. Na Brwinów przypada 12 mandatów, na Kanie i Otrębusy – po 2, Parzniew – 1. Pozostałe dwa mandaty obsadzą mniejsze sołectwa zgrupowane w dwóch okręgach.

Nowa ordynacja może okazać się niekorzystna dla naszej enklawy (Owczarni, Żółwina i Tereni), którą od pozostałej części gminy Brwinów oddziela Podkowa Leśna. Nasze interesy są zbieżne – np. budowa kanalizacji. Tempo realizacji tej inwestycji zależy od Rady Miejskiej uchwalającej budżet gminy. W nowej kadencji Owczarnia oraz Żółwin z Terenią mogą mieć w niej jedynie dwóch radnych, a nie czterech jak obecnie. (ike)
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie