Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

poniedziałek, 28 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Nasi barbarzyńcy

(21.10.2014)

Dzisiejszy Żółwin był częścią mazowieckiego ośrodka hutniczego, drugiego co do wielkości centrum metalurgicznego barbarzyńskiej - niewchodzącej w skład Imperium Rzymskiego - Europy. W ostatnich wiekach przed naszą erą i na początku nowej ery na naszym terenie dymiły tysiące rozgrzanych do 1200 stopni glinianych pieców jednorazowych, w których wytapiano żelazo z rudy darniowej. Miejscowi rzemieślnicy wyrabiali z niej broń, narzędzia, ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Mieczami z naszych stron walczyły plemiona atakujące Imperium Rzymskie.

O tym, jak żyli mieszkańcy osiedli hutniczych na naszej ziemi, opowiada najnowocześniejsza wystawa archeologiczna w Polsce w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. My obejrzeliśmy ją we wtorek w ramach prezentacji prasowej z udziałem prezydenta Pruszkowa Jana Starzyńskiego, dyrektor muzeum Doroty Słowińskiej i autorki projektu wystawy Marty Narbutt. Od soboty, 25 października, ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich – do 9 listopada można ją zwiedzać bezpłatnie. (ike)

Zdjęcie: Paweł TkaczykNasi barbarzyńcy

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt
online football manager

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie