Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

wtorek, 29 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Kanalizacja w 2050 roku?

(20.04.2015) - wspólne sprawy

- Jeśli kanalizacja w Owczarni i Żółwinie budowana będzie w dotychczasowym tempie, to szamba zasypiemy za ponad 30 lat – powiedział zolwin.pl były wieloletni radny Rady Miejskiej w Brwinowie Mieczysław Zieliński. Sporządzona przez niego analiza dowodzi, że nasze sołectwa potraktowano znacznie gorzej od innych w gminie Brwinów.

W północnej części Brwinowa (za linią kolejową) w ciągu 26 miesięcy zbudowano 25 km sieci kanalizacyjnej i 25 przepompowni. Po północnej stronie Brwinowa – 37 km i 34 przepompownie w ciągu 30 miesięcy. W Otrębusach i Kaniach ułożenie 46 km sieci i budowa 26 przepompowni zajęła 26 miesięcy, zaś w Parzniewie – w ramach jednego zadania - w ciągu 10 miesięcy zbudowano 5,7 km sieci kanalizacyjnej i 4,5 km sieci wodociągowej.

Wszystkie te inwestycje zrealizowano w ramach programu „Czyste życie” współfinansowanego ze środków unijnych. Ale w Domaniewie, Domaniewku i Mosznie zbudowano w bardzo trudnych warunkach – bez wsparcia unijnego – 8,5 km sieci kanalizacyjnej i pięć przepompowni w ciągu 20 miesięcy. Te trzy sołectwa liczą razem ok. 800 mieszkańców, podczas gdy Żółwin i Owczarnia - trzy tysiące.

- W tym roku, zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem, ma powstać 1250 metrów sieci kanalizacyjnej z Brwinowa do Owczarni. Docelowo w Owczarni i Żółwinie zaplanowano 42 kilometry. Jeśli gmina nie wygospodaruje dodatkowych środków w znacznej wysokości, to budowa kanalizacji w naszych sołectwach zostanie zakończona mniej więcej za 33 lata, czyli ok. 2050 roku – mówi Mieczysław Zieliński. (ike)Kanalizacja w 2050 roku?Komentarze użytkowników


Mieczysław Zieliński (30-04-2015 06:01)

Panie Radny .Dostęp do kanalizacji sanitarnej w obecnym czasie postępu i rozwoju cywilizacji,kiedy dawno zapomniano o chodzeniu za przysłowiową stodołę nie jest żadnym luksusem. Co do porównania kosztów wywozu do odprowadzenia ścieków proszę o sprostowanie .


Józef Streżyński (27-04-2015 23:14)

Pani Lidio.
Koszt 1m3 wody wraz z wywozem 1m3 szamba jest zasadniczo tańszy od kosztu spustu 1m3 ścieków do kanalizacji. Budowa i utrzymanie kanalizacji jest b.drogie. Kredyty wzięte na tę inwestycję muszą być kiedyś spłacone. Z tego to właśnie powodu, a także ze względu na koszty podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, sporo ludzi nie wyrywa się do korzystania z dostępnego luksusu. A to dodatkowo podraża całą inwestycję.


Lidia Magdalena Rogowska (25-04-2015 11:23)

jeśli dobrze pamiętam pan Arkadiusz Kosiński w swojej pierwszej kampanii wyborczej obiecywał mieszkańcom obszarów nieobjętych kanalizacją tańszy wywóz szamba - jednak z tego co wiem, to niepodłączeni do kanalizacji mieszkańcy Brwinowa płacą taniej za wizyty szambiarek - moje pytanie brzmi: dlaczego? i dlaczego, skoro mają kanalizację, nie chcą się do niej podłączyć? i czy to jest uczciwe wobec innych mieszkańców naszej gminy?


Wojtek (22-04-2015 20:52)

Niedawno czytałem dwa artykuły, w jednym burmistrz Podkowy Leśnej pół-żartem ubolewał nad rozjeżdżanymi drogami przez kierowców z Żółwina, drugi na WPR24 nawiązywał zaś do braku środków na owe drogi.

SKORO Żółwin czy Owczarnia geograficznie oraz infrastrukturalnie bardziej pasują do rejonów Podkowy, czy gminy Grodzisk Mazowiecki to po co podatkowo zasilać Brwinów. Ponadto przyrost nowo budowanych domów wskazuje, że właśnie te miejscowości ciągną będą liczebnie wskaźniki zarówno demograficzne w kontekście podatkowych.


Józef Streżyński (21-04-2015 22:44)

Szanowna Pani Lidio.
Projekt kanalizacji został już dawno wykonany i tuszę, że będziemy ją jednak mieli za owe wpłacone 600 żł. Dziś zapłacilibyśmy zapewne o wiele więcej za analogiczne projekty. Jeśli zaś chodzi o termin wykonania; projekt "Czyste życie" finansował jedynie gęsto zaludnione rejony naszej gminy. Dlatego, aby nie trzeba było oddawać unijnych dotacji, gmina musiała podjąć wszelkie wysiłki w celu terminowego zakończenia projektu. Teraz budujemy kanalizację za własne pieniądze. Jestem przekonany, że Burmistrz pozyska pomoc państwową na ten cel, co znacznie skróci czas oczekiwania na podłączenie.


Lidia Magdalena Rogowska (21-04-2015 18:18)

Szanowny Panie Józefie,
ponad 10 lat temu zapłaciłam ok. 600 PLN za projekt podłączenia kanalizacji do mojej posesji, ponieważ gmina Brwinów planowała budowę kanalizacji w naszej wsi - wkrótce okazało się, że inne części naszej gminy mają pilniejsze potrzeby kanalizacyjne niż my - pytanie: jeśli obliczenia pana Zielińskiego są prawdziwe niestety nie dożyję czasu, kiedy moja posesja zostanie podłączona do kanalizacji - myślę, że jedynym rozwiązaniem jest wystąpienie do gminy Brwinów o zwrot wyłudzonych pieniędzy - oczywiście wraz z odsetkami karnymi - co Pan o tym sądzi?


Józef Streżyński (21-04-2015 12:59)

Wyliczenia P. Zielińskiego mogą być niestety trafnymi, jeśli trzeba by opierać się jedynie na pieniądzach własnych naszej gminy. Podobnie było by z kanalizacją w Brwinowie i w tych sołectwach, które już dziś ją mają, gdyby nie pomoc Unii Europejskiej. Ta zaś postawila warunek, że wesprze tylko te rejony, gdzie przypada bodajże 120 mieszkańców na 1 km sieci. Pozostaje nam zatem liczyć na to, że w przyszłości UE wyasygnuje kolejne fundusze na wsparcie projektów krajowych w tej dziedzinie. Jestem pewny, że Burmistrz Kosiński nie przegapi jakiejkolwiek nadarzającej się okazji, by zasilić gminną kasę środkami zewnętrznymi. Dlatego nie biorę pod uwagę roku 2050.
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie