Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

wtorek, 29 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Poseł z Żółwina głosował za Konstytucją 3 maja

(30.04.2015)

Wśród posłów Sejmu Wielkiego, którzy uchwalili Ustawę Rządową, czyli Konstytucję 3 maja, był właściciel Żółwina i Kopanej (dzisiejszej Tereni) Roman Rogowski.

Urodził się w 1743 r. prawdopodobnie w Żółwinie lub Kopanej, zmarł 17 stycznia 1815 r. w Żółwinie. Do sejmu został wybrany w 1790 r. jako poseł ziemi warszawskiej. Należał do oświeceniowego obozu reform skupionego wokół króla Stanisława Augusta.

W nocy z 2 na 3 maja 1791 r. w czasie tajnego spotkania zwołanego przez marszałka sejmu Aleksandra Małachowskiego podpisał – jako jeden z 87 posłów - tzw. "Asekurację" (zobowiązanie do poparcia projektu konstytucji): "W szczerej chęci ratunku Ojczyzny, w okropnych na Rzeczypospolitą okolicznościach, projekt Ustawa Rządowa, w ręku jaśnie wielmożnego marszałka sejmowego i konfederacji koronnej złożony, do jak najdzielniejszego popierania przyjmuję, zaręczając to nasze przedsięwzięcie hasłem miłości Ojczyzny i słowem honoru, co dla największej wiary podpisami naszymi stwierdzamy w Warszawie dnia 2 maja 1791".

Roman Rogowski głosował zgodnie z danym przyrzeczeniem. 10 maja wraz m.in. z Adamem Czartoryskim, Józefem Poniatowskim, ks. Hugo Kołłątajem, Adamem Naruszewiczem, Julianem Ursynem Niemcewiczem, Ignacym Potockim, Stanisławem Kostką Potockim założył Zgromadzenie Przyjaciół Konstytucji Rządowej, którego celem była przebudowa ustroju Rzeczypospolitej w oparciu o zapisy Konstytucji 3 maja. (ike)Poseł z Żółwina głosował za Konstytucją 3 majaKomentarze użytkowników


Andrzej (12-05-2015 14:47)

Może przy jednomandatowych okręgach wyborczych znów mielibyśmy posła z Żółwina?


Mieczysław Zieliński (04-05-2015 11:24)

Rynek-Brwinów.Wielka uroczystość.Nikt z przemawiających na ten temat ani słowa... Czy nas w ogóle ktoś reprezentuje?
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie