Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

czwartek, 24 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Dałkowska, Cyrwus, Kamiński w Żółwinie

(12.06.2015) - relaks

Piotr Cyrwus, Ewa Dałkowska i Emilian Kamiński wystąpią w czasie II Żółwińskich Spotkań Literackich, które odbędą się w sobotę i niedzielę na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Nadarzyńskiej 25. Bohaterem tegorocznej edycji imprezy będzie Sergiusz Piasecki.

4 września 1926 r. sąd w Lidzie wydał wyrok śmierci na „kresowych rozbójników” – Piaseckiego i jego wspólnika. Mieli zostać rozstrzelani w ciągu 24 godzin, jednak prezydent Ignacy Mościcki zamienił im karę śmierci na 15 lat ciężkiego więzienia. W celi Piasecki napisał powieść „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”. Wydana w 1937 r. okazała się bestsellerem. Za autorem ujęli się literaci, m.in. Melchior Wańkowicz, i w tym samym roku został on warunkowo zwolniony z więzienia.

W sobotę o godz. 14.00 Krzysztof Polechoński przybliży sylwetkę pisarza, po jego prelekcji Piotr Cyrwus wystąpi w monodramie „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Po występie aktora odbędzie się piknik, w czasie którego będzie można kupić książki Piaseckiego. W niedzielę o godz. 12.00 Ewa Dałkowska i Emilian Kamiński zaprezentują przedstawienie „Przywracanie porządku”.

II Żółwińskie Spotkania Literackie organizuje fundacja PoMimo przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sołectwem w Żółwinie i OSP. (ike)

Sergiusz Piasecki sportretowany przez WitkacegoDałkowska, Cyrwus, Kamiński w Żółwinie

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie