Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

wtorek, 29 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Trójmiasto Ogrodów – głos z Żółwina

(14.06.2015) - wspólne sprawy

16 czerwca na wspólnym posiedzeniu radnych z Brwinowa, Podkowy Leśnej i Milanówka zostaną określone kierunki rozwoju Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów (PTO). Choć w przygotowanym dokumencie powtarza się hasło zrównoważonego rozwoju, to integracja trzech gmin może utrwalić zacofanie Żółwina.

Nie wiadomo też, czy realizacja inwestycji w ramach PTO nie wpłynie na zmniejszenie inwestycji w naszej wsi zapisanych w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gminy Brwinów na lata 2014-2020.

"Wspólne Kierunki Rozwoju Gmin Obszaru Funkcjonalnego Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów", które mają być zaakceptowane we wtorek, wymieniają dwie inwestycje na terenie Żółwina: cmentarz przy ul. Szkolnej i udrożnienie połączenia naszej wsi (a także Tereni i Owczarni) z trasą katowicką. Obie są korzystne dla Podkowy Leśnej. Budowa "układu dróg omijających Podkowę Leśną" (tak napisano w dokumencie) zmniejszy bowiem uciążliwy ruch samochodowy w tej miejscowości. Cmentarz przy Szkolnej ma być nekropolią całego Trójmiasta Ogrodów, jednak – jak stwierdzono we "Wspólnych kierunkach…" – będzie on przeznaczony szczególnie dla "Brwinowa i Podkowy Leśnej w ramach wspólnej parafii w Podkowie L.". Tekst wymienia parafię w Podkowie Leśnej, ale cmentarz ma być nie parafialny (wyznaniowy), lecz komunalny, co odnotowano obok. Nie bardzo wiadomo, jaki będzie jego status: gminny czy trójmiejski. W obowiązującym nadal Wieloletnim Planie Inwestycyjnym gminy Brwinów na lata 2014-2020 przeznaczono 5 mln na budowę cmentarza w Żółwinie, którego celem jest "zaspokojenie potrzeb mieszkańców gminy". W przyjętej 10 czerwca br. przez Radę Miejską w Brwinowie uchwale wyrażającej zgodę na nieodpłatne nabycie przez burmistrza od Agencji Nieruchomości Rolnych 15-hektarowego terenu pod cmentarz komunalny nie znalazło się stwierdzenie, że ma on służyć także innym gminom.

Choć jeden z rozdziałów "Głównych kierunków…" jest poświęcony ochronie środowiska, to nie ma w nim mowy o przyspieszeniu budowy kanalizacji w Żółwinie i Owczarni, np. poprzez pozyskanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (Owczarnia i część Żółwina leżą w strefie obszaru chronionego). Dotychczasowe tempo robót nie wskazuje, by kolektor kanalizacyjny przekroczył granicę Żółwina do końca obecnej kadencji samorządu, czyli 2018 r.

Żółwin - mimo atrakcyjnego położenia i walorów przyrodniczo-krajobrazowych – nie został uwzględniony w strategii kultury fizycznej i rekreacji PTO. "Główne kierunki…" nie wymieniają żadnej ścieżki rowerowej wiodącej przez naszą wieś ani nowych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Za to np. w Milanówku powstanie skatepark.

Burmistrz powtarza, że poprawa stanu dróg w Żółwinie nie nastąpi, dopóki nie zostanie zbudowana kanalizacja. Ale – co przyznają same władze gminy - budowa kanalizacji w naszej miejscowości to kwestia odległej perspektywy.

- Nie możemy się doczekać ogłoszenia przetargu w prozaicznej sprawie budowy chodnika wzdłuż najbardziej ruchliwego fragmentu Nadarzyńskiej, głównej ulicy Żółwina – mówi zolwin.pl Mieczysław Zieliński, były wieloletni radny Rady Miejskiej w Brwinowie. - Tymczasem mieszkańcy skanalizowanych Kań, mający dobre drogi i chodniki, sadzą róże. W stosunku do nich mamy co najmniej kilkunastoletnie zapóźnienie. Chcielibyśmy mieć nadzieję, że w jego odrobieniu pomogą przyjazne dla Żółwina działania władz gminy oraz ścisła – z pewnością konieczna i pożyteczna – współpraca trzech gmin PTO. (ike)Trójmiasto Ogrodów – głos z ŻółwinaKomentarze użytkowników


Andrzej (22-06-2015 10:48)

Skoro tu budujemy domy, powinniśmy głośno i aktywnie upominać się o działania ze strony gminy na rzecz rozwoju Żółwina dla dobra starych i nowych mieszkańców. Możliwość płacenia podatków tutaj lub w innym miejscu może być dobrą kartą przetargową w negocjacjach z gminą. W naszym interesie jest zachowanie walorów krajobrazowo-turystycznych Żółwina, przy jednoczesnej poprawie infrastruktury, niekoniecznie cmentarnej, a tej bardziej doczesnej. Może warto podjąć wspólnie bardziej radykalne działania?


Lidia Magdalena Rogowska (21-06-2015 09:16)

Panie Józefie,
monitoruję wydatki inwestycyjne naszej gminy i widzę, że inwestycje w Żółwinie kończą się na obietnicach - ile lat jest Pan honorowym przewodniczącym budowy chodnika na ul. Nadarzyńskiej?
To bardzo smutne, ale pan burmistrz myśli tylko o Brwinowie i Trójmieście Ogrodów, do którego Żółwin nie należy, ale to na terenie naszej wsi burmistrz planuje cmentarz nie gminny ale dla całego PTO.
Wille Borki rozpoczęły procedurę przyłączenia do Podkowy Leśnej, wiemy, że ich śladem podążają inne rejony naszej gminy – dochody gminnego budżetu z powodu przyłączenia Borek do Podkowy spadną o 2 miliony - takie są efekty polityki Wspólnego Dobra.
Drogi z Żółwina w kierunku Starej Wsi i Książenic to wstyd, ale burmistrz naszej gminy tamtędy nie jeździ……….
Za projekt kanalizacji do mojej posesji w 2005 roku zapłaciłam na życzenie gminy 650 złotych, bo już miała powstawać kanalizacja i pilnie robiono projekty i na dzień dzisiejszy (minęło 10 lat) na tym się zakończyła ta inwestycja…………


Józef Streżyński (20-06-2015 23:32)

Zachęcam serdecznie do płacenia podatków w miejscu zamieszkania. Nie przeszkadza w tym ani inny meldunek, ani cokolwiek innego. Zachęcam również do monitorowania wszystkich wydatków inwestycyjnych naszej gminy. Internet jest tutaj wspaniałym narzędziem. Tylko wspólnym staraniem osiągniemy pożądany sukces.


Wojtek (19-06-2015 21:19)

Przychylam się do komentarza panów Pawła i Andrzeja,

Śledzę mniej lub bardziej aktywnie Waszą stronę bo od 2 lat buduję dom w Żółwinie na działce kupionej w 2010 przez żonę (praca w Pruszkowie stąd ta decyzja lokalizacyjna....).
Zgodziłem się budować tu dom bo widziałem wcześniej projekty dróg S8 i A2 i Paszkowianki mimo odległości do Wawy (pracuję na Bemowie - mam własną działalność zarejestrowaną na Mokotowie) nie była mi straszna ta odległość, a dla żony wręcz jest to idealna lokalizacja.

Kończę budować dom na koniec roku, akurat otworzą dojazd z węzłów warszawskich obwodnic budowanych od tzw. Euro 2012 do trasy S8 (niestety dojazd przez A2 czy legendarną Paszkowiankę omijający Pruszków to niekończąca się fikcyjna historia).
No ale mamy zaraz za „miedzą ową S8”……..i co z tego skoro dojazdu asfaltowego brak. Do tego jak czytam dyrdymały włodarzy Podkowy Leśnej że to Żółwin im drogi rozjeżdża to „ręce opadają”

Podsumowując wątek, żona niech płaci podatki po zmianie meldunku do gminy, ja zaś z czystego lenistwa zostaję z podatkami w Mokotowie czy Bemowie. Ilekroć będę naprawiał zawieszenie w aucie przez codzienne 2x3 km + pozostałe 25km by jechać po wertepach do „katowickiej S8” będę miał na uwadze wątpliwą satysfakcję, że się nie dokładam do wypitej kawy urzędasów, co mają problem wybudować drogę lokalną.....

A jak zapadnie decyzja o budowie jednak jezdni z Żółwina w kierunku Starej Wsi czy Książenic, to moje podatki (średnio 5x wyższe niż żony) zasilą kasę gminną.

P.S Z rozmów grillowych połowa moich znajomych ma podobne zdanie co ja...niestety taki mam klimat!!!!


Andrzej (17-06-2015 11:56)

Nie mam auta z tutejszą rejestracją (różne są przyczyny, tak jak napisał Pan Paweł), ale podatki świadomie płacę w Żółwinie na rozwój tutejszej infrastruktury, z której korzystam. Gmina jednak robi dokładnie wszystko, aby mnie zniechęcić. Dlatego noszę się z zamiarem zabrania podatków albo do mojego rodzinnego Pcimia, albo do Warszawy.


Paweł (17-06-2015 10:25)

Pani Lidio,
Nie od ten kontekst mi chodziło.
Miejsce zamieszkania czy zameldowania w odniesieniu do deklaracji podatkowej to jedna kwestia.

Auta w leasingu np. na nr warszawskich to druga kwestia.

Natomiast auto z numerami z poza regionu świadczy że komuś zwyczajnie się nie chciało tego auta przerejestrować (są różne przyczyny), świadczy też o tym że ktoś się jeszcze czy już nie przemeldował, a to z kolei sugeruje że niekoniecznie temu komuś skoro nie uczynił formalności w/w chciało się złożyć deklarację w/s podatków w miejscy zamieszkanie - proszę czytać gm. Brwinów.

Skoro więc urzędnicy nie mają motywacji by dbać o "zaspokojenie potrzeb mieszkańców gminy" z mniej lub bardziej obiektywnych pobudek, to proszę nie wymagać/nie być naiwnym - by mieszkańcom "chciało się chcieć" coś zmienić na korzyść takiej gminy..


Lidia Magdalena Rogowska (17-06-2015 08:45)

Szanowny Panie Pawle,
gdyby zechciał Pan poznać przepisy naszego prawa podatkowego i inne, wiedziałby Pan, że można mieć dom w Żółwinie i tu prowadzić firmę i płacić podatki, a samochód mieć z rejestracją warszawską - i zaprzestałby Pan dzielenia Żółwina na starych i nowych mieszkańców, bo to nie ma żadnego sensu (o ile się nie mylę na posesji naszego radnego parkują samochody z rejestracją warszawską, taki przykład dla Pana do przemyślenia).


Paweł (15-06-2015 23:30)

Dlatego połowa aut w Żółwinie z moich obserwcji ma nadal numery spoza powiatu, wiadomo BO PŁACĄ podatki poza gminą Brwinów. Można by to zmienić bo to tylko kosmetyka w formalnościach, ale skoro burmistrz nic nie chce zrobić kroku na przeciw w kierunku tego TRENDU mazowieckiego by coraz liczniejsza sypialnia na jaką budujący domy w Żółwinie wybrali ten teren - cóż trudno, nadal co zamożniejsi będą jeździć po drogach, ale podatki płacić w tzw. "pcimiu dolnym" zamiast gm. Brwinów..............


Adam (15-06-2015 12:59)

Bo są równi i "równiejsi"! Bardzo źle to świadczy jednak o brwinowskim burmistrzu i obecnych radnych!Jednocześnie bardzo wymownie mówi o absolutnym braku gospodarności włodarzy oraz równomiernego rozłożenia planów inwestycyjnych dotyczących terenu Żółwina i Owczarni. Ciekawe co na to powie i jak zareaguje miejscowa rada sołecka i właściwy dla tych terenów radny?!
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie