Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

czwartek, 01 października 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Graniczna walczy o asfalt

(23.09.2015) - wspólne sprawy

Wniosek mieszkańców Żółwina o położenie nawierzchni bitumicznej (asfaltowej) na odcinku drogi powiatowej 1502W - chodzi o Słoneczną od Południowej do Granicznej i Graniczną od Słonecznej do granicy z Książenicami - zostanie rozpatrzony w czasie opracowywania projektu budżetu na 2016 r. – taką odpowiedź ze Starostwa Powiatowego w Pruszkowie uzyskali mieszkańcy, którzy w końcu sierpnia przesłali list w tej sprawie.

33 sygnatariuszy pisma zwróciło uwagę, że wykonywane kilka razy w roku równanie i utwardzanie drogi kruszywem jest nieefektywne i kosztowne: "Nawierzchnia ulega szybkiej degradacji ze względu na rosnące natężenie ruchu i czynniki atmosferyczne. Dodatkową uciążliwość dla mieszkańców i ich zdrowia stanowi kurz unoszący się kilkadziesiąt metrów po obu stronach drogi po przejechaniu pojazdów, a zwietrzałe kruszywo spływa na posesje wraz z wodami opadowymi".

Autorzy listu zaapelowali o nieużywanie ciężkich maszyn wibracyjnych w czasie równania drogi kruszywem, bo powodują one pęknięcia w budynkach. W odpowiedzi Ewa Borodzicz, członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Pruszkowie, stwierdziła: "(…) właściwe wykonanie remontu drogi o nawierzchni tłuczniowej lub gruntowej wymaga użycia sprzętu typu równiarka i walec drogowy". (ike)Graniczna walczy o asfaltKomentarze użytkowników


Andrzej (06-10-2015 15:32)

Co do środków na drogę, w Otrębusach, Kaniach czy Brwinowie Gmina ogłasza przetargi na sprzedaż nieruchomości gminnych w cenie 150-300zł/m2 (informacje ze strony internetowej Urzędu Gminy).
A co np. ze starym boiskiem w Żółwinie? Tak orientacyjnie, teren ma około 1 ha i należy do Gminy, a jego wartość to mniej więcej 1,5-1,8 mln. Gmina jest w trakcie przekazywanie terenu prywatnemu inwestorowi, który zbuduje tam korty tenisowe, ale nie wiadomo na jakich warunkach i za ile nastąpi przekazanie. Oficjalnie, dzieci z Żółwina będą mogły grać w tenisa za darmo, ale czy taki interes jest dla dobra publicznego opłacalny? Lepiej byłoby sprzedać grunt, a pieniądze Gmina mogłaby przeznaczyć na drogi, chodniki lub inne inwestycje dla poprawy jakości życia wszystkich mieszkańców.


Aga (03-10-2015 21:00)

Gdyby któryś z radnych zamieszkał i jeździł Graniczną do Książenic to raz dwa znalazłyby się środki na drogę


Tomek (01-10-2015 23:04)

W powiecie pruszkowskim na 170 km dróg powiatowych pon 10 km jest nieutwardzonych mimo różnych programów unijnych i rządowych na inwestycje w takie drogi. Wynika to tylko z tego ze dla powiatu i gminy żółwin jest mało istotnym peryferium. Ciężko uwierzyć w inne argumenty np Pana Radnego. Wolałbym usłyszeć w jaki sposób Pan Radny proponuje zwrócić uwagę gminy i powiatu. Dysproporcje między żółwinem a sąsiednimi gminami rosną z roku na rok (drogi, kanalizacja etc).


Jacek (30-09-2015 15:47)

Panie Józefie możliwe że burmistrz potrafi lobbować, wcześnie nawet za czasów poprzedniego burmistrza nasz obecny był aktywny na forum. Teraz jednak obecny burmistrz mógłby przejechać się po Żółwinie od tzw. Górnego do Dolnego i zobaczyć jaki potencjał mieszkaniowy (podatkowy) mu pozostawił poprzedni Włodarz ustawami odnośnie mieszkaniówki w MPZP. Wystarczy go zaaktywizować polepszając drogi (o uzbrojeniu terenu nie wspomnę).
Póki co MPZP ma się nijak w/s dróg, za to funduje się nowe tereny mieszkaniowe bez dostępu do infrastruktury..........

Co do dostępu do Gierkówki, to przecież Graniczna przez Pigwową ma dostęp do asfaltu by w przyszłości był dojazd do już zaprojektowanego, zabudżetowanego, i nawet wyłonionego wykonawcę Węzła Siestrzeń!!! Nawet ograniczenia tonażu są już, więc tej drogi poza lokalnym ruchem nie powinny bezkosztowo rozjeżdżać ciężkie transporty( kwestia odpowiedniej reakcji /kontroli)


Andrzej (30-09-2015 10:27)

Ja również bardzo proszę Pana Radnego o konkrety, a mianowicie zaprezentowanie zestawienia wydatków Gminy w Żółwinie w roku 2015, które Pan Burmistrz miał ze sobą na spotkaniu z mieszkańcami i jak sam podliczył - łączna kwota wyniosła prawie 2 mln PLN. Wydatki Gminy w innych miejscowościach pan Burmistrz chętnie prezentuje sam na swoim profilu na facebooku (faktycznie jest się czym pochwalić), niestety ja również nie znalazłem tam żadnego wpisu na temat Żółwina.
Do Pana Jacka: burmistrzów nie da się zmieniać jak trenerów w ekstraklasie :) Inną drogą idą np. mieszkańcy osiedla Wille Borki (proszę wpisać w Google "Wille Borki" i znajdzie Pan ich profil na FB), którzy chcą zmienić gminę i powiat - moim zdaniem bardzo sensowna inicjatywa, a kto wie, może i drogowskaz dla nas, aby starać się o akcesję do gminy i powiatu Grodzisk Mazowiecki, skoro dla Pruszkowa i Brwinowa jesteśmy oderwanym terytorialnie "obrzeżem o małym znaczeniu".


Lidia Magdalena Rogowska (30-09-2015 09:08)

Czy możemy poprosić o konkrety - jakie dofinansowanie i na jaki cel zdobył pan burmistrz dla naszej gminy na terenie Żółwina, bo tu mieszkamy i ta część gminy nas najbardziej interesuje. Przypomnę tylko, że Orlik to sukces poprzedniego burmistrza i pana Zielińskiego, naszego wieloletniego poprzedniego radnego. W Brwinowie i sąsiednich wsiach rzeczywiście powstają nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, kanalizację mają również – wystarczy wejść na facebooku na profil pana Arkadiusza Kosińskiego, żeby dowiedzieć się, jak wspaniale rozwija się nasza gmina – tyle tylko, że nie znalazłam tam żadnego wpisu o Żółwinie.


Józef Streżyński (30-09-2015 00:03)

Panie Jacku.
Czego jak czego, ale zdolności lobbingowych i sprytu w pozyskiwaniu dofinansowań na rzecz gminy naszemu Burmistrzowi zarzucić nie można. Z drugiej strony jest faktem, że Graniczna dla Pruszkowa stanowi obrzeże o małym znaczeniu komunikacyjnym. Worek z pieniędzmi nie jest bez dna, dlatego musimy czekać lepszych czasów. Gdyby owa Graniczna uzyskała jakimś cudem bezpośrednie połączenie z gierkówką; była by inna rozmowa.


Tomek (27-09-2015 23:07)

może warto zebrać więcej podpisów. Myślę że nie tylko mieszkańcy żółwina są tym zainteresowani.


Jacek (24-09-2015 10:42)

Ostatnio jak w ASO rozmawiałem na temat luzów w zawieszeniu wchodząc w rozmowę z kobitką co również dojeżdża z okolic Nadarzyna nt. drogi usłyszałem prostą receptę: zmienić burmistrza jak nie dba o drogi gminny, czy nawet starostę jeśli burmistrz nie może się z nim dogadać bo to droga powiatowa. To włodarze powinni "lobbowac" kwestii uzgodnień dróg jeśli nawet nie są to ich kompetencje, jak nie potrafią to najlepiej działa ZMIANA.
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie