Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

czwartek, 01 października 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Cmentarz – głos radnego

(30.10.2015) - wspólne sprawy

Samo życie wymusza niezbędne inwestycje socjalne. Kwestia cmentarza wałkowana była już od lat – pisze Józef Streżyński, radny Rady Miejskiej w Brwinowie.

Rozważane były też inne lokalizacje. Miejsce za Orlikiem w Żółwinie wybrane zostało między innymi z tego powodu, że prawie 15 ha gruntu otrzymaliśmy nieodpłatnie od właściciela całości, czyli Agencji Nieruchomości Rolnych.

To bardzo duża oszczędność dla nas. Projekt obecnie konsultowany kosztuje prawie 148 tys. zł, z czego wespół Brwinów i Podkowa zapłacą tylko 40 proc. Sama budowa cmentarza również będzie realizowana przy wsparciu różnych zewnętrznych funduszy. Oczywiście, budowa domu pogrzebowego jest kolejnym etapem. Słusznie zauważa Pan Andrzej, że przyszłość dopiero pokaże, czy będzie na niego realne zapotrzebowanie i czy stać będzie na wzniesienie tego budynku i późniejsze jego utrzymanie. Obecne władze samorządowe zaś spisują się w dziedzinie pozyskiwania dotacji bardzo dobrze.

Myślę, że cmentarz paradoksalnie będzie sprzyjał rozwojowi naszej miejscowości. Ot, chociażby będzie poważnym argumentem przemawiającym za lepszym udrożnieniem Żółwina - szczególnie w kierunku Grodziska i trasy katowickiej. Wracając do wspomnianych terenów, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje w tym miejscu niską zabudowę mieszkaniową wraz z terenami rekreacyjnymi. Rosnące tam laski wyciętymi nie będą, a pozostawienie całości pod dzikie zadrzewienie jest nieracjonalne ze względu na potrzeby mieszkaniowe w pobliżu Warszawy. Ziemia jest tutaj bardzo niskiej klasy, a Las Młochowski nieopodal.
Józef StreżyńskiCmentarz – głos radnego

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie