Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

wtorek, 29 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Pożegnanie starego garażu

(02.04.2016) - OSP

Garaż Ochotniczej Straży Pożarnej przez ponad czterdzieści lat był nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Żółwinie, ale także świadectwem, jak wiele można zrobić dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców.

"Ważną sprawą będzie podejmowanie czynów społecznych, przy pomocy których w roku 1973 zakończona będzie budowa remizy strażackiej w Żółwinie" – pisała w lutym 1973 r.
jednodniówka "Mówi Pruszków. Lewa Podstołeczna".

W 1962 r. z inicjatywy wieloletniego kierownika szkoły w Żółwinie Józefa Owczarka powołano do życia Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwsi strażacy ochotnicy nie mieli niczego poza entuzjazmem. Po dwóch latach p. Andrzej Frej sprowadził z Warszawy przeznaczoną dla OSP starą ciężarówkę marki Bedford. Pierwszy samochód gaśniczy w Żółwinie wstawiono do prowizorycznego drewnianego garażu na działce ofiarowanej strażakom przez Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego w Żółwinie.

Strażnicę budowano wspólnym wysiłkiem mieszkańców. Pieniądze na inwestycję zasilały dochody z zabaw tanecznych na dechach i loterii fantowych. Z powodu braku funduszy i materiałów budowa ciągnęła się latami, jednak w 1973 r. szczęśliwie ją zakończono. (ike)Pożegnanie starego garażu

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie