Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

niedziela, 27 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Chodnik przez mękę

(08.05.2016) - wspólne sprawy

Lada chwila rozpocznie się budowa chodnika przy Nadarzyńskiej – na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej. Żadna inwestycja w naszej wsi nie rodziła się w takich bólach.

W 2003 r. powstał Społeczny Komitet Budowy Chodnika, którym kierował Józef Streżyński, obecny radny. Komitet m.in. zebrał pieniądze od mieszkańców i naciskał na władze gminy, by przystąpiły do wykonania tego zadania. Na szeregu sesjach rady miejskiej w kadencjach 2002-2006 i 2006-2010 radny rady miejskiej Mieczysław Zieliński toczył ostre spory z burmistrzem Andrzejem Guzikiem w tej sprawie. 31 maja 2006 r. na uwagę radnego Zielińskiego, że mieszkańcy Żółwina czekają na chodnik od trzech lat, burmistrz Guzik odpowiedział: "Mieszkańcy Żółwina oczekują na chodnik nie od lat trzech, tylko od trzydziestu, projekt jest w trakcie realizacji, a pozwolenie na budowę będzie w najbliższym czasie".

W 2006 r. za prawie 50 tys. zł. wykonano projekt chodnika przy Nadarzyńskiej - na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej. W 2007 r. wydano pozwolenie na budowę, a w styczniu 2008 r. Rada Miejska w Brwinowie przeznaczyła na jego budowę 1,15 mln zł. Mimo to inwestycja nie ruszyła, zaś w 2009 r. pozwolenie na budowę wygasło. Przyczyn fiaska budowy było wiele: stanowisko ówczesnych władz gminy, spory kompetencyjne między gminą Brwinów a starostwem w Pruszkowie (Nadarzyńska do Słonecznej jest drogą powiatową), kontrowersje wokół przebiegu chodnika po północnej stronie jezdni - tak go wówczas zaprojektowano.

W 2010 r. burmistrzem został Arkadiusz Kosiński, który wcześniej, jako aktywny mieszkaniec gminy, wspierał budowę chodnika przy Nadarzyńskiej. W pierwszej jego kadencji w Żółwinie zbudowano chodnik przy Szkolnej, zaś – pod naciskiem mieszkańców – wykonano skuteczny system odwodnienia w rejonie Nadarzyńskiej, Mokrej i Łąkowej. Ta inwestycja pochłonęła ponad 900 tys. zł.

Temat budowy chodnika przy Nadarzyńskiej burmistrz podjął w końcu pierwszej kadencji. We wrześniu 2014 r. na spotkaniu z mieszkańcami Żółwina poinformował, że jego projekt powstaje. Chodnik na odcinku od Szkolnej do Leśnej – jak zapewniał burmistrz – miał być gotowy w 2015 r. Na jego cel w budżecie na 2015 r. przeznaczono początkowo 570 tys. zł, potem tę kwotę podwyższono do 890 tys. Jednocześnie jednak inwestycję podzielono na etapy, pierwszym objęto odcinek od Kasztanowej do Słonecznej. Na spotkaniu z mieszkańcami Żółwina 31 sierpnia ub.r. burmistrz tłumaczył to brakiem pieniędzy oraz komplikacjami w uzgodnieniu projektu ze starostwem w Pruszkowie.

Na ogłoszone w ub.r. dwa przetargi na budowę chodnika przy Nadarzyńskiej nie zgłosił się żaden oferent. Wykonawcę wyłonił dopiero trzeci przetarg rozstrzygnięty w marcu br. Inwestycja ma kosztować 712 170 zł i zakończyć się 31 sierpnia.

Wybudowanie chodnika przy najbardziej ruchliwym odcinku najbardziej ruchliwej żółwińskiej ulicy będzie wielkim świętem w naszej wsi. (ike)Chodnik przez mękę

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie