Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

wtorek, 29 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Scania wjedzie do garażu OSP

(27.07.2016) - OSP

- Przez 30 lat nikt nie będzie myślał o tym, żeby Żółwinowi kupić nowy samochód – mówi zolwin.pl uradowany komendant OSP Jarosław Prusak. Powód: w nowym garażu strażnicy pojawi się samochód ratowniczo-gaśniczy Scania, który zastąpi 35-letniego Stara.

Gmina, która ogłosiła przetarg na zakup samochodu, przewidziała wydanie na niego 900 tys. zł. Wpłynęła jedna oferta – wyższa o 10 200 zł. Tę kwotę dołożą żółwińscy strażacy. Samochód będzie w połowie sfinansowany ze środków zewnętrznych – gmina otrzymała na ten cel prawie 300 tys. zł, zaś OSP – 150 tys. z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Jarosław Prusak opowiada o nowym samochodzie: - Jest uterenowiony, co w naszych warunkach – lasy, nieużytki, gruntowe drogi – ma szczególne znaczenie. Scania jest wyposażona w zbiornik wody (trzy tysiące litrów), zbiornik środka pianotwórczego (300 litrów). Strażacy mogą rozwinąć dwie linie gaśnicze, czyli dwa prądy wody w natarciu. Dodatkowo samochód jest wyposażony w linię szybkiego natarcia z 60-metrowym wężem, która może podawać wodę albo pianę pod dużym ciśnieniem, używaną m.in. do gaszenia samochodów. Scania posiada też działko wodno-pianowe przydatne do walki z pożarami dużych obiektów, np. hal magazynowych. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem są aparaty oddechowe zamontowane w siedzeniach załogi, które można zakładać w czasie jazdy, zyskując cenne minuty. Mamy pięciu kierowców z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Firma, która wygrała przetarg, zorganizuje dla nich szkolenie z obsługi i jazdy. Scania jest objęta 24-miesięczną gwarancją. Nowy samochód będzie służył sołectwu, gminie, powiatowi, a w razie potrzeby będzie mógł nieść pomoc na terenie całej Polski. Nasz wysłużony Star przyda się jeszcze jakiejś mniejszej jednostce OSP. (ike)

Nowy samochód OSP będzie podobny do prezentowanego na zdjęciuScania wjedzie do garażu OSP

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie