Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

środa, 30 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Podkowiański klin

(13.08.2017)

W 1933 r. mieszkańcy Podkowy Leśnej zwrócili się do gminy Młochów (z siedzibą w Nadarzynie)o przyłączenie do Podkowy części gromady Żółwin.

Podkowa Leśna powstała w 1925 r. na 522 morgach wydzielonych z dóbr brwinowskich. Osiem lat później Towarzystwo Miłośników Miasta Ogrodu Podkowa Leśna zwróciło się do gminy Młochów o wyłącznie z niej i przyłączenie do Podkowy Letniska Młochówek, folwarku Zarybie, osady Borowin, osady Sosnówka i części Owczarni. W owym czasie Młochówek, Zarybie, Borowin i Sosnówka wchodziły w skład gromady Żółwin.

Rada gminy Młochów (z siedzibą w Nadarzynie) na posiedzeniu w październiku 1933 r. przychylnie odniosła się do odłączenia Młochówka (obszar między obecnymi ulicami Reymonta, Krasińskiego, Młochowską i Jana Pawła II), natomiast sprzeciwiła się rezygnacji z pozostałych terenów wymienionych we wniosku, argumentując to uszczupleniem dochodów gminy oraz tym, że powiększona Podkowa Leśna "wrzynałaby się mocno klinem w środek gminy Młochów, co nie może mieć miejsca".

Młochówek został przyłączony do Podkowy Leśnej w 1940 r. Po wojnie podkowiański klin dotarł do rowu RS-11, obejmując nieruchomości o nazwach Borowin, Sosnówka i Ołonka wydzielone z dóbr żółwińskich w 1878 r pod zabudowę letniskową. Zarybie ostatecznie pozostało w Żółwinie. (ike)

Dokument z "Inwentarza zespołu (zbioru) akt archiwum działalności Towarzystwa Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna do 1939 r."Podkowiański klin

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie