Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

piątek, 18 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Szkoła w przedszkolu

(04.09.2017) - wspólne sprawy

W przyszłym roku rozpocznie się budowa przedszkola, zaś w 2019 r. trafią do niego zerówkowicze oraz uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej – burmistrz Arkadiusz Kosiński podczas poniedziałkowego spotkania z grupą ok. 40 mieszkańców Żółwina i Tereni ujawnił zmianę koncepcji rozbudowy szkoły.

Jej remont rozpocząłby się dopiero po oddaniu do użytku budynku przedszkola przy Nadarzyńskiej, czyli w 2019 r. Po zakończeniu remontu przedszkole pełniłoby swoją właściwą funkcję.

Wbrew wcześniejszym zapewnieniom burmistrza kanalizacja nie przekroczy granicy Żółwina w połowie 2018 r., prawdopodobnie w 2019 r. zostanie zbudowany jej odcinek od granicy z Owczarnią do skrzyżowania ze Szkolną. Na razie kwestią otwartą pozostaje dalszy kierunek kanalizacji naszej wsi – wybór zostanie dokonany między Szkolną a kolejnym odcinkiem Nadarzyńskiej. Projekty przyłączy, za które mieszkańcy zapłacili wiele lat temu przeszło 600 zł, pozostają ważne.

Jeśli gmina uzyska unijne dotacje, w latach 2019-2020 powstanie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż całej ulicy Słonecznej (od Nadarzyńskiej do Granicznej). Modernizacji – poszerzenia i wymiany kostki na bezfazową – doczeka się chodnik wzdłuż Kasztanowej, który otrzyma status ciągu pieszo-rowerowego. W przyszłym roku powstanie krótki odcinek chodnika przy Nadarzyńskiej – od remizy do Wolty.

Opór właścicieli działek przy Szkolnej, którzy nie chcą się zgodzić na propozycje gminy związane z przeznaczeniem ich części na poszerzenie drogi, blokuje budowę chodnika od szkoły do Granicznej. Na tym odcinku prawdopodobnie pojawi się jeden próg spowalniający, za to może zniknąć kilka progów na Szkolnej (na odcinku od Nadarzyńskiej).

Burmistrz obiecał, że do końca roku na części dróg gminnych (m.in. Łąkowej) zostanie ograniczona prędkość do 30 km na godzinę. Burmistrz nie miał dobrych wiadomości dla mieszkańców Młochowskiej, Leśnej i innych ulic oczekujących na poprawę ich nawierzchni.

Temat budowy cmentarza nie umarł, lecz – jak się wyraził burmistrz - pozostaje jednym z najbardziej żywyych. Gmina ma stosowne pozwolenia na budowę, ale nie ma pieniędzy. Za to gmina dołoży do pieniędzy sołeckich Żółwina i Tereni, dzięki czemu w przyszłym roku mieszkańcy Granicznej mogą spodziewać się oświetlenia. (ike)Szkoła w przedszkolu

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie