Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

środa, 23 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Na poboczu

(17.07.2012) - wspólne sprawy

Jeszcze długo żółwinianie będą uciekać przed pędzącymi po Nadarzyńskiej i Słonecznej samochodami, denerwować się, czy ich dzieci bezpiecznie dotrą do szkoły, na przystanek, plac zabaw, boisko Orlik. Chodnik przy najruchliwszych ulicach naszej wsi znajduje się wciąż na poboczu innych spraw gminy i powiatu.

- To najważniejsza, obok kanalizacji, inwestycja dla Żółwina. Chodnik zdecydowanie poprawiłby stan bezpieczeństwa i estetykę wsi – mówi zolwin.pl sołtys p. Karol Marchwiak. Jednocześnie wyjaśnia, że nie ma szans na wybudowanie chodnika ani w tym, ani w przyszłym roku: gmina zaangażowała środki finansowe w projekt "Czyste życie", ponadto konieczne jest wykonanie odwodnienia ul. Nadarzyńskiej.

Pierwszą inicjatywą związaną z chodnikiem było powołanie w 2003 r. przez p. Józefa Streżyńskiego Społecznego Komitetu Budowy Chodnika w Żółwinie. Gdy w 2006 r. za prawie 50 tys. zł. wykonano – na zlecenie gminy – projekt chodnika przy Nadarzyńskiej (na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej), wydawało się, że sprawa została przesądzona. W 2007 r. wydano pozwolenie na budowę, a na 2008 r. zarezerwowano ze środków gminy ponad milion złotych na jej sfinansowanie.

Na przeszkodzie stanął spór, kto ma zbudować chodnik. Gmina nalegała, by zrobił to powiat, bowiem Nadarzyńska na tym odcinku jest drogą powiatową. Powiat chciał, by inwestycję poprowadziła gmina. Społeczny Komitet Budowy Chodnika w Żółwinie bezskutecznie apelował do ówczesnego burmistrza, by podjął się tego zadania i ogłosił przetarg. W 2009 r. pozwolenie na budowę chodnika wygasło, a pieniądze na inwestycje zostały przekazane na inny cel.

"Sprawa chodnika to jest sprawa bezpieczeństwa dla ludzi. Gdzie tak jest w cywilizowanym kraju?" – emocjonował się żółwiński radny p. Mieczysław Zieliński na sesji Rady Miejskiej w Brwinowie w sierpniu 2008 r. Postawione przez niego pytanie pozostaje wciąż aktualne. (ike)
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie