Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

środa, 30 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Ilu radnych z Żółwina?

(14.03.2018) - wspólne sprawy

Zgodnie z dokonanym w poniedziałek przez Radę Miejską w Brwinowie podziałem granic okręgów wyborczych w czasie jesiennych wyborów samorządowych Żółwin znajdzie się w jednym okręgu z Terenią, Owczarnią i Otrębusami. Z tych miejscowości do 21-osobowej Rady Miejskiej zostanie wybranych pięciu radnych.

W wyniku znowelizowania przez Sejm prawa wyborczego w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców (taką jest gmina Brwinów) zastąpiono wybory w okręgach jednomandatowych - jak miało to miejsce w 2014 r. - wyborami w okręgach wielomandatowych. To w praktyce oznacza, że szanse wprowadzenia radnych mają jedynie komitety, które wystawią kandydatów w całej gminie i będą mieć środki organizacyjne oraz finansowe na przeprowadzenie kampanii wyborczej.

Mogłoby się wydawać, że wracamy do 2010 r., gdy Żółwin należał także do okręgu pięciomandatowego. Jednak różnica jest widoczna – zamiast niewielkich miejscowości z północnej części gminy Żółwin, Terenia i Owczarnia zostały połączone z Otrębusami. Z jednej strony to dobrze, bo z tą miejscowością łączy nas znacznie więcej niż z Kotowicami czy Krosną, z drugiej jednak ten fakt może wpłynąć na zmniejszenie szans kandydatów pochodzących z Żółwina. Otrębusy liczą przeszło 2,5 tys. mieszkańców, o tysiąc więcej niż Żółwin.

Może się zdarzyć, że z Żółwina nie będzie żadnego radnego, choć teoretycznie może ich być kilku. (ike)

Mapka z profilu FB burmistrza Arkadiusza KosińskiegoIlu radnych z Żółwina?

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie