Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

środa, 23 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Żółwin się bawi!

(28.05.2019) - relaks

Wypróbowana w 2016 r. łąka sołtysa Karola Marchwiaka przy ul. Granicznej 15 czerwca znowu będzie miejscem pikniku z atrakcjami, m.in. pokazami żółwińskich strażaków i przejażdżkami zaprzęgami konnymi.

Tradycje dobrej zabawy w Żółwinie sięgają odległych czasów. Najstarsi mieszkańcy pamiętają zespół harmonisty Józefa Kindzierskiego z Owczarni, który przygrywał na weselach i zabawach. Przed wojną zabawy i potańcówki na dechach służyły zdobyciu pieniędzy na budowę szkoły przy obecnej ul. Szkolnej. Organizowano na nich loterie, nagrodami były podarowane przez mieszkańców gołębie, kurczaki, prosiaki. Podobne zabawy urządzane po wojnie pomogły w budowie pierwszej remizy OSP.

„Uczestnicy dożynek nie mogli długo wytrzymać przy stołach i natychmiast zaczęli tańczyć, jak tylko nadarzyła się okazja” – tak reporter Polskiego Radia relacjonował w 1948 r. zabawę na terenie pałacu przy obecnej ul. Nadarzyńskiej. Żółwin znany był z zamiłowania do zabawy i tańca, co potwierdził w czasie gminnych dożynek organizowanych w naszej wsi od 2003 do 2014 r.

W 2016 r. odbył się pierwszy piknik na łące sołtysa. Oby tegoroczny, organizowany przez sołtysa, radę sołecką, OSP Żółwin, Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej i Stowarzyszenie Nasz Żółwin, okazał się równie udany! (ike)


więcej zdjęć żółwińskich zabaw na FB >>>

Żółwin się bawi!

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie